Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

АБО КОЖНИЙ ВИБІР ЧОГОСЬ КОШТУЄ»




УРОК 4.1

«ВИБИРАТИ ЗАВЖДИ НЕЛЕГКО»

ОГЛЯД:

На уроці учні навчаються приймати рішення, робити вибір із двох конкретних варіантів (альтернатив), визначаючи при цьому альтернативну вартість свого вибору. Спочатку кожний учень робить свій власний вибір, а потім рішення приймається всім класом спільно.

ЦІЛІ УРОКУ:

Ø Обґрунтувати, що люди не можуть мати все, що хочуть;

Ø Оцінювати альтернативи та приймати зважені індивідуальні і спільні рішення;

Ø Визначати альтернативну вартість вибору.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:

Потреби, обмеженість, вибір, альтернативна вартість вибору, ухвалення рішення, індивідуальний вибір, суспільний вибір.

НЕОБХІДНИЙ ЧАС:1 урок

МАТЕРІАЛИ:

Ø  Картки із запитаннями (Додаток 1) – до початку уроку картки повинні бути розрізані;

Ø Завдання (малюнки з обох сторін аркуша) (Додаток 2) - для кожного учня;

Ø Макет кубика (Додаток 3) – до початку уроку кубик треба вирізати по суцільних лініях, зігнути по пунктирних лініях і склеїти;

Ø Два види призів: наприклад, набір листівок і набір цукерок (по можливості).


 ХІД УРОКУ:


Скажіть учням, що найближчої суботи вони будуть мати можливість піти до лісу. Запропонуйте учням подумати і скласти список невеличких подарунків, які вони могли б взяти з собою з лісу на пам'ять про цей день. Записуйте пропозиції учнів на дошці. Обговоріть пропозиції. (Можливі варіанти відповідей – квіти, жолуді, гарні гілочки дерев, пір’ячко птахів тощо).

Запитайте декількох учнів: якщо у них була б можливість вибрати тільки одну річ зі списку, наведеного на дошці, то що саме вони б захотіли взяти? Що вони б вибрали? (Відповіді можуть бути різними). Попросіть їх обґрунтувати свій вибір.

Запропонуйте учням уявити, що трапилося б, якби кожна людина, яка відвідує ліс, взяла б звідти кілька гілочок дерев? (Незабаром у лісі мало що залишилося б). Скажіть учням, що мешканці Лісу, герої наших історій – Коник і Бджола – підготували для них особливі подарунки.

Нагадайте учням, що бажання (потреби) є в кожного. Але люди не можуть мати всього, що вони хочуть, тому вони повинні вибирати. Та й наші мешканці Лісу попереджають, що вони не можуть запропонувати багато подарунків, подарунки обмежені. Тому частина учнів зможе одержати відерце з медом від Бджоли, а частина – послухати пісеньку у виконанні Коника і отримати його фотографію.

Поясніть, що вибір однієї речі із двох – означає водночас отримання чогось одного й відмову від чогось іншого. Цей вибір коштує нам того задоволення (вигоди), яке б ми одержали від володіння тим, що не було обрано.

Скажіть учням, що те, від чого ми відмовляємося, роблячи такий вибір, називається Альтернативна вартість. Запишіть на дошці слова: ВИБІР і АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ.

Попросіть учнів, які люблять морозиво і тістечка підняти руки. Задайте їм питання: якби їм сьогодні довелося вибирати на десерт або морозиво, або тістечко, що б вони вибрали? Попросіть тих з учнів, хто вибрав морозиво, підняти руки. Запитайте, чи легко їм було зробити вибір. (відповідь – очевидно, ні). Отже, вибір цих учнів – морозиво. Напишіть на дошці слово «Морозиво» під словом «ВИБІР». Запитайте в учнів: Яка буде альтернативна вартість такого вибору? (тістечко). Запишіть слово «Тістечко» під словами «АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ». Від чого довелося відмовитися заради морозива? (від задоволення з'їсти смачне тістечко).

Тепер запитайте в учнів: хто б вибрав тістечко? Попросіть деяких з них обґрунтувати свій вибір. Напишіть на дошці слово «Тістечко» нижче під словом «ВИБІР». Запитайте в учнів: яка буде альтернативна вартість їхнього вибору. (Морозиво). Також запишіть слово «Морозиво» на дошці нижче під словами «АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ». Від чого довелося відмовитися заради тістечка? (від задоволення, яке вони могли б одержати від смачного морозива).

Зробіть висновок, що будь-який вибір – справа непроста. Поясніть, що саме зараз учні і будуть здійснювати вибір. Нагадайте, що в учнів є можливість одержати один із двох подарунків від жителів Лісу: або послухати музику у виконанні Коника і одержати від нього на пам'ять фотографію з автографом, або отримати на пам'ять відерце меду, зібраного Бджолою.

10. Видайте кожному учневі ножиці і копію роздаткового матеріалу (Додаток 2). Будьте уважні, матеріал двосторонній: на одній стороні аркуша паперу розташований портрет Коника зі скрипкою, на іншій – намальоване відерце з медом. Перевірте: зображення повинні бути розташовані таким чином, щоб вирізати обидва малюнка з одного аркушу одночасно було неможливо – при вирізуванні одного малюнка повинен псуватися інший.

11. Поясніть, що кожний учень  повинен зробити свій вибір і вирізати те, що він вважає кращим подарунком для себе. Дайте, щонайменше, 5-8 хвилин на роздуми і вирізування. Вирізуючи, приміром, фотографію Коника, учні побачать, що зображення відерця з медом зіпсовано. І навпаки, вирізуючи відерце, вони зіпсують портрет Коника.

12. Попросіть декількох учнів пояснити, чому вони зробили саме такий вибір. Не пропонуйте своїх критеріїв учням, нехай вони самі пояснять, на підставі чого вони зробили вибір. Запитайте, чи було складно зробити вибір. (відповідь – так). Попросіть пояснити чому. (Хотілося одержати і те і інше, не хотілося псувати жодну картинку).

13. Підкресліть, що вирізана ціла картинка демонструє вибір учня, а зіпсована картинка зі зворотної сторони аркуша – те, від чого довелося відмовитися, здійснюючи вибір, тобто його альтернативну вартість.

14. Поясніть учням, що під час попереднього завдання кожний з них здійснював ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР. Запишіть ці слова на дошці. З'ясуйте, скільки учнів зробили вибір на користь одного подарунка. (після того, як учні піднімуть руки, і Ви порахуєте, запишіть результат на дошці). Аналогічно з'ясуйте, скільки учнів зробили вибір на користь іншого подарунка і також зробіть відповідний запис. Поясніть учням, що це результати індивідуального вибору учнів класу, які відображають їхні особисті бажання.

15. Тепер ознайомте учнів з новими умовами вибору: Коник і Бджола живуть у різних кінцях лісу. І, на жаль, у нас не буде можливості за той час, що відведено для екскурсії, встигнути побувати і у Бджоли, і у Коника. Оскільки всі учні повинні бути разом із учителем, необхідно СПІЛЬНО ВИРІШИТИ: так куди ж клас піде і, відповідно, які саме однакові подарунки всі зможуть одержати.

16. Підкресліть, що тепер всі мають зробити СПІЛЬНИЙ ВИБІР або, як його ще називають, – СУСПІЛЬНИЙ ВИБІР. Запишіть ці поняття на дошці. Запитайте в учнів, чи доводилося їм брати участь в ухваленні спільного рішення, робити спільний вибір. Попросіть їх навести відповідні приклади з їхнього життєвого досвіду. (відповіді будуть різними, наприклад, коли треба вирішити, в яку гру пограти із друзями). Уточніть, чи завжди всі бувають задоволені результатами спільного вибору. (Ні) Чому? (Доводиться відмовлятися від варіанта, який комусь може подобатися більше). Підкресліть, що демократичне суспільство влаштоване так, що меншій частині людей доводитися підкорятися рішенню більшості.

17.  Запропонуйте учням перелічити варіанти вибору, які вони можуть здійснювати під час екскурсії до лісу. (Один варіант – піти в ту частину лісу, де живе Коник, послухати музику в його виконанні та одержати від нього в подарунок фотографію на пам'ять. Другий варіант – відвідати Бджолу і одержати від неї на пам'ять невелике відерце меду). Підкресліть, як і у випадку з індивідуальним вибором, у нас є дві Альтернативи. Тепер необхідно вирішити, ЯК ми будемо робити вибір між цими альтернативами. Попросіть учнів назвати можливі способи ухвалення рішення. (Відповіді можуть бути різними. Можливі варіанти: кинути монетку, проголосувати, нехай вирішує вчитель тощо). Запропонуйте використати кубик (Додаток 3). На ньому є зображення Бджоли й Коника. Який малюнок раніше випаде, такий вибір і буде ухвалено.

18.  Запитайте в учнів, які переваги кожного із запропонованих ними варіантів ухвалення рішення. (Перевага використання монети чи кубика в тому, що кожний варіант має рівні шанси, але при цьому ми ніяк не впливаємо на ухвалення рішення, воно здійснюється випадково (як впаде кубик). А коли вчитель приймає рішення, тоді учні не несуть відповідальності за нього, але в той же час їхні бажання зовсім не враховуються. Коли всі голосують, думка кожного враховується і буде обраний той варіант, при якому найбільшою мірою будуть задоволені потреби учнів усього класу.)

19.  Запропонуйте учням використати метод голосування. Проведіть підрахунок голосів. Задайте питання тим, хто виявився в меншості, чи легко відмовлятися від свого вибору. Чому? (мої бажання не збігаються з бажаннями більшості у класі і мені доводиться відмовлятися від свого вибору). Запитайте, чому важливо домовитися тільки про відвідування однієї частини лісу? (Час обмежений, ми не можемо бути в двох різних місцях одночасно і тому ми повинні вибирати.) Чому це справедливо – відмовитися від своїх індивідуальних уподобань? (Це спільне рішення більшості учнів класу. Усі не можуть бути задоволені. Але ми домовилися про спільне ухвалення рішення і тому це справедливо, навіть якщо не завжди і не всім подобається).

20. Запитайте, що виявилося альтернативною вартістю суспільного вибору класу. (Відповідь буде залежати від результатів голосування. Якщо суспільний вибір – це відвідування Коника, то альтернативна вартість – неможливість відвідати Бджолу і отримати відерце меду. Якщо вибір – зустріч із Бджолою, то альтернативна вартість – неможливість відвідати Коника і отримати його портрет).

21. Чому це альтернативна вартість нашого вибору? (Тому що ми відмовилися від цього варіанта на користь іншого і виходить, що втратили можливість одержати задоволення від зустрічі із Бджолою/Коником.)

Зверніть увагу учнів на те, що у спільному (суспільному) виборі слід завжди враховувати інтереси інших людей, а не тільки наполягати на тому, що більше подобатися саме вам.

ВИСНОВКИ:

· Обмеженість стимулює людей до вибору між різними варіантами (альтернативами). Ми постійно змушені вибирати. При цьому ми вибираємо такий варіант, який у найбільшій мірі сприяє задоволенню наших потреб;

· Вибираючи щось одне, ми в той же час жертвуємо чимось іншим. Таким чином, будь-який вибір нам чогось коштує;

·  Із двох альтернатив те, від чого ми відмовилися, здійснюючи вибір, і є альтернативною вартістю вибору. Це стосується як індивідуального вибору, так і суспільного вибору.

ОЦІНЮВАННЯ:

Підготовте завдання для учнів у двох різних варіантах. Поясніть, що працювати вони будуть в 6-ти групах.

Перший варіант завдання: кожній групі необхідно за відведений час скласти кросворд, використовуючи нові терміни і поняття, вивчені у попередніх темах.

Другий варіант завдання: представник групи вибирає одну з 12 заготовлених карток із запитанням і відповідає на нього. Якщо учень не знає відповіді, група допомагає відповісти. Але це вплине на оцінку, оскільки за правильну самостійну відповідь учень отримує 2 бали; за правильну відповідь за допомогою групи – 1 бал. За правильну відповідь, яку дав член іншої групи, нараховується 3 бали цій групі (заохочення до активної участі). Зверніть увагу учнів, що вчитель щоразу вибирає різні форми організації перевірки знань учнів. Запропонуйте цього разу, щоб учні самостійно вибрали спосіб перевірки їхніх знань (з двох зазначених варіантів).

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

Якщо учні вибрали другий варіант перевірки їхніх знань, використайте кубик (Додаток 3) для організації змагання між групами.

ПРАВИЛА ГРИ:

§ Кожній групі дайте назву: «Команда Жучка Сонечка», «команда Коника», «команда Бджоли», «команда Мурахи», «команда Бабки» і «команда Світлячка».

§ Учитель кидає кубик. Випадає картинка, яка і визначить команду, що буде відповідати на запитання.

§ Представник «Команди Жучка Сонечка» (якщо випало зображення Жучка Сонечка) виходить до дошки, бере одну картку з 12-ти розкладених на столі, читає запитання і дає відповідь. Якщо відповідь неправильна, тоді члени його команди піднімають руку і відповідають на це питання. Якщо і команда не може відповісти, тоді право відповіді передається іншій команді, яка знову вибирається за допомогою кубика.

§ Кожна команда повинна одержати право на дві відповіді. Якщо кубик декілька разів підряд вказує на одну і ту ж команду, то вона може передати право відповіді іншій команді.

ПИТАННЯ ДЛЯ КАРТОК (подані в Додатку 1) і відповіді на них:

1. До якого виду виробничих ресурсів відносяться гроші? (Гроші не є виробничим ресурсом).

2. Проїзд у метро – це індивідуальна чи суспільна послуга? (Це індивідуальна послуга, тому що можна виключити зі споживання цієї послуги того, хто не хоче платити).

3. Назвіть усі види виробничих ресурсів. (Природні, капітальні, трудові, підприємницькі здібності, проміжні товари).

4. У чому відмінність природних ресурсів від проміжних товарів? (Проміжні товари самі є результатом процесу виробництва; для виробництва проміжних товарів використовувалися всі види виробничих ресурсів).

5. У чому відмінність індивідуальних потреб від групових потреб? (Групова потреба – це збіг індивідуальних потреб, які можуть бути задоволені тільки спільними зусиллями. Якщо хтось із групи людей не може або не хоче задовольняти потребу, то й інші члени групи не зможуть її задовольнити).

6. Якими виробничими послугами користується булочна? (Транспортними послугами для перевезення хліба й булочок, послугами юриста, міліції, протипожежної служби, послугами зв'язку (телефонним зв’язком), послугами міських служб з вивозу сміття).

7. Стіл – це споживчий чи виробничий товар? (залежно від того, де стіл використовується, він може бути і споживчим, і виробничим товаром. Стіл, за яким обідає родина, або письмовий стіл, за яким навчаються члени родини – це споживчий товар. Стіл в кафе або письмовий стіл на виробництві – це виробничий товар).

8. У чому відмінність економічних потреб від неекономічних? (Економічні потреби, на відміну від неекономічних, можуть бути задоволені тільки товарами й послугами, що вимагають виробничої діяльності людини).

9. «Не можна виключити із споживачів тих, хто не хоче платити» – це ознака якого товару (індивідуального, виробничого, суспільного, неекономічного, споживчого, економічного)? (Це ознака суспільних товарів і послуг).

10. У чому відмінність трудових ресурсів від підприємців? (Підприємець поєднує всі виробничі ресурси, купуючи їх за свої гроші, і тому ризикує все втратити. Трудові ресурси наймаються на роботу до підприємця).

11. Назвіть приклади суспільних послуг. (Послуги міліції, швидка допомога, маяк, послуги пожежників).

12. Назвіть основну характерну рису потреб: а) вони завжди раціональні, б) вони завжди обмежені, в) вони завжди безмежні, г) вони завжди економічні. ((в) потреби завжди безмежні).

Після проведення змагання визначите кращу команду. Нагородіть її невеличким призом. Запропонуєте учням цієї команди зробити вибір між 2 видами призів. Наприклад, між набором листівок і набором цукерок (їх повинно бути достатньо для кожного члена групи). Дозвольте групі порадитися і спільно прийняти рішення.

Обговоріть у класі цю ситуацію, запитавши у команди-переможниці:

1) Від чого їм довелося відмовитися, коли вони вибирали нагороду? (Відповіді можуть бути різними і будуть залежати від підготовлених призів і вибору команди).

2) Як називається те, від чого ми відмовляємося, коли робимо вибір? (альтернативна вартість).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Підготувати опис одного з реальних прикладів суспільного вибору (спільного ухвалення рішення), яке мало місце в житті учнів останнім часом. Показати, які альтернативи були можливі; пояснити, яке рішення і чому було прийняте; визначити альтернативну вартість прийнятого рішення.



ДОДАТОК 1

До якого виду виробничих ресурсів відносяться гроші? Стіл – це споживчий чи виробничий товар?
Проїзд у метро – це індивідуальна чи суспільна послуга? У чому відмінність економічних потреб від неекономічних?
Назвіть усі види виробничих ресурсів. Якими виробничими послугами користується булочна?
У чому відмінність природних ресурсів від проміжних товарів? У чому відмінність трудових ресурсів від підприємців?
У чому відмінність індивідуальних потреб від групових потреб? Назвіть приклади суспільних послуг.
«Не можна виключити із споживачів тих, хто не хоче платити» – це ознака якого товару (індивідуального, виробничого, суспільного, неекономічного, споживчого, економічного)? Назвіть основну характерну рису потреб: а) вони завжди раціональні, б) вони завжди обмежені, в) вони завжди безмежні, г) вони завжди економічні?


ДОДАТОК 2



ДОДАТОК 2 (зворотній бік)

 

 

 

 



ДОДАТОК 3

УРОК 4.2

«СКАТЕРТИНА ТІТОНЬКИ ЇЖАЧИХИ

АБО КОЖНИЙ ВИБІР ЧОГОСЬ КОШТУЄ»

ОГЛЯД:

Учні читають історію тринадцяту книги «Відкриваючи двері у світ Економіки або історії Жучка Сонечка», в якій тітонька Їжачиха розповідає історію появи кишеньки на фартушку. Учні працюють у малих групах і, відповідно до розвитку подій в історії, вирізають із паперового макета скатертини нові предмети та заповнюють таблицю «Чого коштував мій вибір».

ЦІЛІ УРОКУ:

Ø Обґрунтовувати, що кожний вибір обов'язково пов'язаний з відмовою від чого-небудь;

Ø Визначати альтернативну вартість вибору.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:

Вибір, альтернативна вартість вибору

НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1 урок

МАТЕРІАЛИ:

Ø  «Історія тринадцята, в якій розповідається, що кожний вибір чогось коштує» з книги «Відкриваючи двері у світ Економіки або історії Жучка Сонечка» (Додаток 5);

Ø  Макет скатертини (Додаток 1) –  для кожної групи учнів;

Ø  Ножиці – для кожної групи учнів;

Ø  Кольорові олівці – для кожної групи учнів;

Ø Таблиця «Чого коштував мій вибір» (Додаток 2) –  для кожної групи учнів;

Ø  Вірш С.Я. Маршака «Мастер-Ломастер» (Додаток 3) –  для кожного учня;

Ø Завдання до вірша С.Я. Маршака «Мастер-Ломастер» (Додаток 4) - для кожного учня.


ХІД УРОКУ:

1. Прочитайте «Історію тринадцяту, в якій розповідається, що кожний вибір чогось коштує».

2. Проведіть обговорення історії:

А) Чому скатертина була такою дорогою для тітоньки Їжачихи? (Це була бабусина скатертина і її в родині всі берегли).

Б) Чи є такі речі в родинах учнів, які по-справжньому дорогі всім членам родини і зберігаються як пам'ять? Порадьте учням поговорити про це з батьками, бабусями й дідусями.

В) Що трапилося зі скатертиною? (Вовченя з Лисеням перевернули на скатертину чорничне варення).

Г) Чому тітонька Їжачиха не викинула зіпсовану скатертину? (Занадто багато теплих спогадів було пов'язано зі скатертиною).

Д) Яка потреба виникла у тітоньки Їжачихи, коли вона готувала кошик з їжею для свого чоловіка Їжака? (Накрити чимось кошик).

Е) Що тітонька Їжачиха вирішила зробити зі скатертиною? (Зробити з неї серветку для кошика з їжею).

Ж) Що довелося «принести в жертву», від чого відмовитися, щоб одержати серветку? (Від улюбленої скатертини).

3. Підкресліть, що дуже часто ми змушені вибирати. Від чогось доводиться відмовлятися. Будь-який вибір чогось коштує. Це і є АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ вибору. Іноді дуже шкода розлучатися з тим, від чого відмовляєшся у результаті вибору. Але все відразу мати не можна - тому доводиться вибирати. Ось і тітонька Їжачиха вибирала між скатертиною і серветкою.  Обговоріть з учнями:

А) Що ж виявилося альтернативною вартістю вибору тітоньки Їжачихи, коли вона зробила серветку? (Скатертина).

Б) Що сталося через деякий час із серветкою і чому? (Краї серветки обтріпалися, оскільки Їжак увесь час просив давати йому саме цю серветку).

В) Що вирішила тітонька Їжачиха зробити із серветкою? (Викроїла із серветки кишеню для фартушка).

Г) Від чого тітоньці Їжачисі довелося відмовитися, щоб мати яскраву кишеньку на фартушку? (Від серветки).

Д) Що було альтернативною вартістю вибору, коли вона виготовила кишеню для фартуха? (Серветка).

4. Повідомте учням, що у цієї історії є продовження.

«Коли родина їжаків у неділю пекла картоплю, маленька вуглина з багаття потрапила на кишеню фартушка тітоньки Їжачихи. На кишені і фартушку тепер «красувалися» пропалені дірки. Тітонька Їжачиха дуже засмутилася».

Запитайте у дітей, що вони можуть запропонувати зробити тітоньці Їжачисі, щоб зберегти пам'ять про скатертину? Вислухайте пропозиції учнів. Продовжіть розповідь.

«Коли тітонька Їжачиха звернулася за порадою до Жучка Сонечка, то воно запропонувало вирізати листочок з кишені, щоб нашити його як аплікацію на новий кухонний рушник».

Обговоріть:

А) Що тітоньці Їжачисі довелося зробити, коли вуглини від багаття потрапили на її фартушок? (Вирізати листочок з кишені фартушка, щоб нашити його на новий кухонний рушник).

Б) Що було альтернативною вартістю вибору, коли тітонька Їжачиха зробила аплікацію на рушник? (Фартушок з яскравою кишенею).

5. Зверніть увагу учнів на те, що кожного разу, коли тітонька Їжачиха виготовляла нову річ, вона відмовлялася від старої, приносила її в «жертву». Тобто щоразу її вибір чогось коштував.

5. Поясніть учням, що зараз вони будуть, як і тітонька Їжачиха, робити зі скатертини ті ж самі речі. Для роботи сформуйте групи – бажано по три учні в кожній. Роздайте кожній групі викрійку «Макет скатертини» (Додаток 1), ножиці, кольорові олівці і копію матеріалу «Чого коштував мій вибір» (Додаток 2).

6. Зверніть увагу учнів на те, що спершу скатертину треба розфарбувати: яскравими кольорами - квіти, листочки, жучка-сонечко; темним кольором - пляму в кутку скатертини. Порадьте учням у групі самостійно домовитися, як вони узгодять свої дії. Виділіть на цю роботу достатньо часу.

7. Проінструктуйте учнів, що вирізати треба по лініях, проведених пунктиром. Запропонуйте організувати роботу поетапно. Спочатку один учень вирізає по пунктирній лінії серветку і заповнює перший рядок таблиці з роздавального матеріалу «Чого коштував мій вибір» (Додаток 2). Потім аналогічно діє другий учень, який виготовляє кишеню для фартушка і теж заповнює таблицю (другий рядок). Завершує роботу третій учень, який вирізає для кухонного рушника листочок-аплікацію і теж заповнює таблицю (третій рядок). Разом учні групи заповнюють пропуски в тексті, наведеному після таблиці. Переконайтеся в правильності заповнення таблиці усіма учнями.

ВИСНОВКИ:

· Кожного разу, коли ми вибираємо, ми не тільки одержуємо щось, але й одночасно від чогось відмовляємося, чимось жертвуємо. Будь-який вибір чогось коштує;

·  Те найкраще, від чого ми відмовляємося при здійсненні вибору, називається альтернативною вартістю;

· Будь-який вибір має альтернативну вартість.

ОЦІНЮВАННЯ:

Роздайте кожному учню копію вірша С. Маршака «Мастер-Ломастер» (Додаток 3). Нехай учні прочитають його і виконають завдання: заповнять пропуски в тексті, наведеному у Додатку 4.




ДОДАТОК 1



ДОДАТОК 2

«ЧОГО КОШТУВАВ МІЙ ВИБІР?»

№ з/п Що зроблено Хто зробив (ім'я учня) Яка альтернативна вартість зробленої речі
1. Серветка    
2. Кишеня для фартуха    
3. Листочок для аплікації    

 

 










Последнее изменение этой страницы: 2018-05-30; просмотров: 218.

stydopedya.ru не претендует на авторское право материалов, которые вылажены, но предоставляет бесплатный доступ к ним. В случае нарушения авторского права или персональных данных напишите сюда...