Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

A) демонстрация, илиюстрация




B) жаттығу, лабораториялық сабақ

C) кітаппен жұмыс, түсіндіру

D) әңгіме, демонстрация

E) дәріс, әңгіме

A

264 Пелагогикалық процестің жүйе құраушы компоненті

A) мақсат

B) эталон

C) міндет

D) модель

E) мазмұн

A

265 Ұжымдық – шығармашылық істердің алғашқы кезеңдері:

A) ҰШІ-дің болашағы туралы алғашқы әңгіме

B) ұжымдық-шығармашылық істерді дайындау

C) ұжымдық-шығармашылық істерді жоспарлау

D) ұжымдық қортындыларды аяқтау

E) ҰШІ-ді өткізу

C

266 Мектептің жылдық жоспарын бекітеді, мектеп жұмысының қортындысын шығарады:

A) педагогикалық кеңес

B) оқушылар ұжымы

C) мектеп кеңесі

D) әдістемелік кеңесі

E) ата-аналар комитеті

A

267 Қазақстан Республикасының білім берудің мемлекеттік саясаты принциптеріне жатпайды:

A) білім берудің зиялылық сипаты

B) жалпы орта білім берудің тегіндегі

C) ерлер мен әйелдерді жеке оқыту 

D) барлық азаматтардың тең құқықтылығы

E) үздіксіз білім беру

C

268 ҚР-ғы 12 жылдық білім беруге көшу қарастырады:

A) бір деңгейді

B) бес деңгейді

C) төрт деңгейді

D) екі деңгейді

E) үш деңгейді

E

269 Педагог іс-әрекетінің объектісі

A) педагогикалық процесс

B) оқушылардың ата-аналары

C) оқу міндеттері

D) оқыту міндеттері

E) оқыту түрлері

A

270 Өзін-өзі тәрбиелеу процессінің кезеңдері

A) жұмсалған күш нәтижелерін анықтау, тәрбие құралдарының мінін түсіну, жалпыға бірдей әдістерді пайдалану

B) мұраттарды анықтау, күнделікті өмірді ұйымдастыру, өзін-өзі бақылау

C) мақсатты анықтау, белгіленген жұмысты орындау, жұмыс қортындыларын жинақтау

D) өзін-өзі танып білу, бұрыннан алған тәрбиедегі кемшіліктерді өзін-өзін сендіру

E) тәрбиеленушінің даму сапасына деңгейін анықтау, іс-әрекеттің нақты жоспарын анықтау

C

271 Педагогиканың ғылым ретінде дамуын анықтайды:

A) болашақ ұрпаққа білім беру міндеті

B) ғылым қызметкерлеріне деген қажеттілік

C) бала бақыты үшін ата-ананың қамқорлығы

D) тұқым сақтаудың биологиялық заңы

E) қоғам өмірінде тәрбие ролінің артуы

E

272 Тұлға дамуында қоршалған ортаны шешуші фактор деп қарастыратындар:

A) әлеуметтік бағыт өкілдері

B) биологиялық бағыт өкілдері

C) бихевористер

D) экзистенциалистер

E) прагматиктер

A

273 Адамның дамуы:

A) ұжымдар арасындағы қарым-қатынасты білдіреді

B) оқыту процесінің көрсеткіштерін білдіреді

C) оқыту процесіндегі заңдылықтарды білдіреді

D) оқыту процесінде мұғалімнің даярлануын білдіреді

E) физиологиялық, психологиялық және әлеуметтік сипаттамаларының дамуын білдіреді

E

274 Тұлғаның эмоционалдық көріністеріне негізделген мотивтер:

A) интелектуалды-талпындырушы

B) түзетуші

C) ынталандырушы

D) тікелей-талпындырушы

E) перспективті-талпындырушы

D

275 Оқу пәндерінің тізімін, олардың оқу жылына, аптаға, жылдық сағат санын анықтайтын құжат

A) типтік бағдарлама

B) жұмыс бағдарламасы

C) оқу бағдарламасы

D) оқу жоспары

E) күнтізбелік жоспар

D

276 Тестінің мықтылығы тәуелді:

A) тапсырмалар санынан

B) тапсырмалар қиындығынан

C) тапсырмалардың әртүрлігінен

D) сұрақтың ұзындығынан

E) жауаптардың ұзындығынан

A

277 Педагогикалық талап объектісі

A) мұғалім, оқушы іс-әрекеттері

B) мектептің ата-аналармен жұмысы

C) мұғалім, оқушы тұлғалары

D) мектеп құжаттары

E) сабақ, тәрбие шаралары

E

278 Мектептің оқу ісінің сапалы орындалуын қадағалау және сабақ кестесін жасауға міндетті

A) мектеп психологы

B) директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

C) директордың тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары

D) директордың ғылыми жұмыстары жөніндегі орынбасары

E) мектептегі сынып жетекшілері

B

279 Ұжымдық танымдық іс-әрекет формаларына қатысы жоқ:

A) іскерлік ойындар

B) шағын топтардағы жұмыс

C) топтық іс-әрекет

D) оқушының сабақтағы жауабы

E) проблемалық ситуацияларды біріге отырып шешу

D

280 Сабақ беру басымды роль атқаратын дидактикалық жүйе

A) модульдік оқыту

B) психологиялық оқыту теориялары

C) дамыта оқыту

D) педоцентрлік концепция

E) дәстүрлі дидактикалық концепция

E

281 Педагогикалық үрдістегі заңдылықтар негізінде анықталады:

A) педагогикалық үрдіс

B) жоба

C) жоспар

D) принциптер

E) оқу жоспары

D

282 Әлемге деген философиялық, әлеуметтік – саяси, адамгершілік және саяси білімдер, көзқарастар, сенімдер жүйесі:

A) оқыту нәтижесі

B) білім беру мазмұны

C) ғылыми дүниетаным

D) ғылымдар жүйесі

E) әлеуметтік тәжірибе

C

283 Тұтас педагогикалық процесс теориясын жасаушы Қазақстандық зерттеуші педагог:

A) Қ.Жарықбаев

B) Қ.Бержанов

C) Н.Құлманов

D) Р.Г.Лемберг

E) Н.Д.Хмель

E

284 Көп қайталау негізінде жоғары деңгейде жетілген, қажетті әрекеттерді орнауда байқалатын практикалық іс-әрекет компоненті ретінде анықталатын ұғым:

A) білім

B) білік

C) оқыту

D) дағды

E)  білім беру

D

285 «Ұлы дидактика» еңбегінің авторы:

A) А.С.Макаренко

B) Я.А.Коменский

C) К.Д.Ушинский

D) Л.Н.Толстой

E) К.Гельвеции

B

286 Оқыту процессінде іске асырылатын функциялар:

A) оқыту әдістерін, құралдарын талдау

B) оқушыларға білім беру, оларды тәрбиелеу, дамыту

C) оқыту мазмұнын, ұйымдастыру формаларын анықтау

D) оқыту мақсатын қою, міндеттерін анықтау

E) оқушылаодың ой-өрісін кеңейту, іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру

B

287 Оқытуды дараландыру:

A) тұлғалық – бағдарлық оқытубағдарламаланған оқыту

B) оқытудың фронтальдық формасы

C) оқытудың фронтальдық формасы

D) оқытудың топтық формасы

E) оқушылардың дара ерекшеліктерін ескере отырып оқу процесін уйымдастыру

E

288 Жазбаша бақылау әдісі:

A) оқушының техникалық құралды пайдалануы

B) оқушының түрлі бұйымдар жасай алуы

C) оқушының әңгімесі

D) лабораториялық сынақтарды жүргізу

E) оқушының шығаома жазуы

E

289 Тұтас педагогикалық процесс теориясын жасаушы Қазақстандық зерттеуші – педагог:

A) Ш.Уалиханов

B) Ы.Алтынсарин

C) И.Ф.Харламов

D) В.А.Сластенин

E) Н.Д.Хмель

E

290 Педагогикалық процестің компоненттері:

A) мақсат, міндет, мазмұн, әдіс форма, нәтиже

B) оқыту, тәрбиелеу, дамыту

C) оқыту бағдарламалары, оқулықтар, оқу жоспары

D) педагогтер, оқушылар

E) бала-бақша, мектеп жоғары оқу орындары

A

291 Сынып жетекшісінің тәрбие жұмысы жөніндегі жұмыс жоспарын бекітеді

A) ғылыми жұмыстар

B) мектеп директоры

C) оқу ісі жөніндегі директордың орынбасары

D) мектеп психологы

E) тәрбие жөніндегі директордың орынбасары

E

292 Қазақстан Республикасындағы білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы қандай мерзімдерге арналған?

A) 2005-2010 ж.ж.

B) 2003-2010 ж.ж.

C) 2000-2005 ж.ж.

D) 2003-2030 ж.ж.

E) 2005-2015 ж.ж.

A

293 Тұлға:

A) Жеке адам

B) саналы және ойлай білетін адам

C) тірі организмнің дамуының ең жоғары деңгейі

D) бір адамды екінші адамнан айыратын ерекшелік

E) оның әлеуметтік мәнін қасиеттер жиынтығы

E

294 «Мұғалімдерге ең тамаша міндет жүктелеген, Күн астында одан жоғары тұраған ешнәрсе жоқ» деп жазған

A) Сухомолинский В.А.

B) Ушинский К.Д.

C) Коменский Я.А.

D) Макаренко А.С.

E) Алтынсарин Ы.

C

295 Педагог тұлғасына қойылатын талаптар

A) тиянақты адам

B) қызықты адам

C) жақсы отбасы

D) білікті маман

E) бейжайлық

D

296 Тұлға қалыптасуына ең аз әсер етеді:

A) тәрбие

B) әлеуметтік орта

C) географиялық орта

D) тұлға іс-әрекеті

E) тұқымқуалаушылық

C

297 Педагогикалық процестегі қалыптасқан жағдайды анықтайтын эксперимент түрі:

A) лабораториялық эксперимент

B) констатациялық эксперимент

C) қалыптастыру эксперименті

D) табиғи эксперимент

E) ойша эксперимент

B

298 Педагогиканың өз алдына бөлек ғылыми жүйе ретінлде алғаш тұжырымдалуына үлкен үлес қосқан:

A) Коменский

B) Пестолоцции

C) Квинтиллиан

D) Жан Жак Руссо

E) Аристотель

A

299 Кіріспе әңгіме

A) диагностикалық мақсатта және оқушының білімін жетілдіріп, нақтылап, дамытуда пайдаланылады

B) оқушылардың білімін жүйелеуде қолданылады

C) санақ ашу барысында қолданылады

D) жаңалық ашу барысында қолданылады

E) оқушылардың ойлауына мүмкіндік беруге қолданылады

D

300 М.Ю. Красовицкийдің зерттеулерінде көрсетілген оқушы ұжымының тәрбиелік ролі:

A) қоғамдық пікір арқылы жүзеге асады

B) тәжірибелік міндеттер арқылы жүзеге асады

C) ұжым мүддесі арқылы жүзеге асады

D) қарама-қайшылықтар арқылы жүзеге асады

E) оқушының өзіндік міндеттері арқылы жүзеге асады

A

301 Оқыту нәтижелерін есепке алу мен бағалаудың негізгі функциялары:

A) жалпылау, озат тәжірибені тарату, оқыту мотивациясын бекіту, оқу тәртібін бекіту

B) шығармашылық, мәдениетті қалыптастыру, тілді дамыту

C) ұлттық келісімді нығайту, этнопедагогиканы ендіру, сабақ беру деңгейін арттыру

D) ынталандырушы, дамытушы, оқытушы, бақылаушы, тәрбиелік

E) ынтымақтастық, зерттеу, этнопедагогиканы ендіру, сабақ беру деңгейін арттыру

D

302 Белгілі бір профиль бойынша оқу пәндерін тереңдете оқытуға бағытталған жалпы білім беретін оқу орны:

A) кешкі мектеп

B) лицей

C) колледж

D) мектеп

E) гимназия

B

303 Жоспар:

A) мектептің негізгі

B) жұмыстың орындалу мен бірізділігі алдын ала жобаланып көрсетілген іс-шаралардың жүйесі

C) оқу-тәррбие процессін талдау жасау

D) оқу тәрбие жұмысы мен оның түрлеріне таладау жасау

E) әрекет түрлері мен жұмыстың формалары

B

304 Оқыту процессінің негізінде адамның білім, біліктілік дағдыны меңгеру жылдамдығы мен санасының жеке көрсеткіші

A) қабілеттілік

B) тәрбиелік

C) білімділік

D) оқығандық

E) ептілік

A

305 Біртұтас педагогикалық процесті жүзеге асыру технологиясының өзіедік ерекшеліктері:

A) оқушылардың қателіктерін жөндеуге басщылық жасау

B) Болашақ әлеуметтік кәсіби іс-әрекет жағдайына оқушыларды дайындау

C) Мұғалімнің әкімшілікпен қарым-қатынасын қарастыру

D) Мұғалім мен оқушы әрекеттерінің мәнін алдын-ала анықтай отырып, тұлғаның іс-әрекет барысында қайта өзгеруі

E) Түрлі оқыту әдістерін талдау

D

306 Оқытудың қосымша түрін пайдаланудың қажеттлігі

A) олар еркін әректеттің пайда болуына көмектеседі

B) олар сыныптық - сабақтық жүйені толықтырады

C) сабақтар іш пыстырарлық болғанда оларды түрлендіреді

D) сабақтан тыс жұмыстар сабақтың қызықты өтуіне әсер етеді

E) сабақтар білімінің бір бөлігін ғана береді

B

307 Әр елдердің білім беру жүйелеренің қызметтерін және дамуын зерттейтін педагогика ғылымының саласы:

A) педагогика тарихы

B) салыстырмалы педагогика

C) логопедия

D) мектеп педагогикасы

E) этнопедагогика

B

308 Дүниетаным:

A) адам санасының ерекше айрықша формасы

B) өзіндік позициясын таңдау

C) басқа адамды түсіну әдістері

D) шындықты ұғыну

E) адамдар қарым-қатынасын түсіну

A

309 Оқушылардың танымдық іс - әрекетін белсендіретін дискуссия:

A) оқыту формасы

B) оқыту заңы

C) оқтыу заңдылықтары

D) оқыту әдісі

E) оқыту принципі

D

310 Оқыту процесінің әдіснамалық негіздері:

A) неотомизм

B) тарихи материализм

C) бихевиоризм

D) эксзистенциализм

E) таным теориясы

E

311 Қандай бақылау принципі оқыту нәтижесін анықтау мұғалім тұлғасынан тәуелсізболуын талап етеді?

A) саналық

B) жүйелік

C) көрнектілік

D) беріктік

E) объективтілік

E

312 Белгілі бір қасиеттерді қалыптастыру мақсатымен тәрбиелеушінің сезіміне, санасына, мінез-құлқына ықпал ету амалдары:

A) тәрбие құралы

B) дамуға басшылық жасау

C) тәрбие формасы

D) тәрбие тәсілі

E) тәрбие әдісі

E

313 өзіндігінен білім алу дегеніміз:

A) бұрын алған тәрбиедегі кемшіліктерді жеңу, өзіндік таным

B) өзіндігінен іздену арқылы дүниетанымды кеңейту

C) арнайы ұйымдастырылған сауықтыру әрекеті

D) ой әрекетін белсенді ету тәсілдері

E) өз-өзіне арналған сендіру әдісі

B

314 Адамгершілік мазмұнды нақты фактілер мен оқиғаларды жарқын, эмоционалды баяндау:

A) талап қою

B) этикалық әңгіме

C) әңгіме - кеңес

D) түсіндіру

E) жаттығу

B

315 Мектептің жылдық жоспарын бекітеді, мектеп жұмысының қортындысын шығарады:

A) мектеп кеңесі

B) оқушылар ұжымы

C) ата-аналар комитеті

D) әдістемелік кеңес

E) педагогикалық кеңес

E

316 Педагогикалық кеңестің жұмысы жоспарланады:

A) мектептің тәрбие жоспарында

B) мектептің жұмысының жылдық жоспарында

C) каледардық жоспарда

D) мектеп директорының жеке жоспарында

E) мектеп директоры орынбасарының жеке жоспарында

B

317 Ертеден келе жатқан, мәні өзгермеген, тәрбиенің идеал-мақсаты:

A) жалпы адами құндылықтарды қалыптастыру

B) тұлғаның жас ерекшеліктерін ескере отырып дамыту, дербестігін, шығармашылық мүмкіндігін дамыту

C) тұлғаны жан-жақты және үйлесімді дамыту

D) қызығушылықтарын тәрбиелеу

E) мырзаны тәрбиелеу

C

318 Мұғалім басты тұлға үшін оған қойылатын талаптар

A) идеялық

B) шыдамдылық

C) табандылық

D) педагогтық әдеп және ұстаздық шеберлік

E) ерік – жігер

D

319 Жаңа материалды өткен материалмен байланыстыруды талап ететін дидактикалық принцип:

A) шамаға лайықтық

B) саналық

C) көрнекілік

D) ғылымилық

E) бірізділік

E

320 Педагогика ғылыми төмендігі ғылымдардың қайсысымен тығыс байланысты:

A) философия, астрономия, медицина

B) математика, география, еңбек

C) дене тәрбиесі, сурет, еңбек

D) философия, физика, тамақ өнеркәсібі










Последнее изменение этой страницы: 2018-05-10; просмотров: 380.

stydopedya.ru не претендует на авторское право материалов, которые вылажены, но предоставляет бесплатный доступ к ним. В случае нарушения авторского права или персональных данных напишите сюда...