Студопедия КАТЕГОРИИ: АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Тапсырма.Салыстыру кестесі. ⇐ ПредыдущаяСтр 4 из 4
Бау Бақша Ағаштар Көкөністер Алма Қияр, капуста Алмұрт Қызанақ, сәбіз Шие, жүзім Картоп, пияз Жаңғақ Қызылша Айырмашылығы: Бұтақта, ағашта өседі. Жерде өседі.
4-тапсырма. Сөйлем құрап үйрен жаз. Тақтамен жұмыс. 6. Картоп. 7. Картоп алдым. 8. Картоп сатып алдым. 9. Мен картопты сатып алдым. 10. Мен картопы дүкеннен сатып алдым. Орнымыздан тұрып бойымызды сергітіп аламыз. 5 – тапсырма. Сұраққа жауап бер. «Кім не сатып алды?». Тақтамен жұмыс.
Мысалы: Алиша құлпынай сатып алды. Тақырыпты бекіту:не білді, не ұқты сабақты пысықтау. Үй тапсырмасын беру: Білімдерін бағалау.
Күні: 3.12 Сабақтың тақырыбы: Сүйікті жидегім - шие. Күні: 4.12 Сабақтың тақырыбы: Жолбарыс Сабақтың мақсаты:Мәтінмен жұмыс жүргізе отырып, оқушылардың ауыз екі сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, жолбарыс жайлы түсіндіру Сабақтың міндеті: Білімділік.Өткен сабақта жануарлар жайлы алған білімдерін жалғастыра отырып, жолбарыс жайлы мәлімет беру. Дамытушылық.Жануарлар жайлы өз ойларын айта білуге дағдаландыру,ауызекі сөйлеу, әңгімелеу арқылы сөздік қорларын молайту. Тәрбиелік.Таза, ұқыпты жазуға баулу Сабақтың түрі:аралас Сабақтың тәсілі:түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ-жауап Сабақтың көрнекілігі:тақта, суреттер, оқулық, үлестірмелі қағаздар Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі (Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа даярлау,сынып тазалығына мән беру) - Сәлеметсіздер ме, балалар! - Отырыңдар! - Сыныпта кім кезекші? - Бүгін кім жоқ? - Сабаққа дайынсыздар ма? ІІ. 1. Үй тапсырмасын сұрау. 2. Өткен сабақты пысықтау. - Балалар, біз өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық? - Сендер қандай жидектерді білесіндер? - Қандай көкөністерді білесіндер? - Қандай жемістерді білесіндер? 3.- Енді балалар, тақтаға назар аударайық. Сонымен, өткен сабақта біз қай жидекпен таныстық? - Ия, дұрыс айтасыңдар балалар, шие. Енді сол шие сөзін септеп көрейікші. А.с. шие І.с. шиенің Б.с.шиеге Т.с.шиені Ж.с.шиеде Ш.с.шиеден К.с.шиемен ІІІ.Жаңа сабақты өтпес бұрын,өткен сабақта танысқан сөздерді есімізге түсірейік. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жолбарыс» Сабағымыздың мақсаты: жануарлар тақырыбын жалғастырып,жолбарыс жайлы өз білімімізді толықтыру Алдымен балалар, жалпы жануарларға не жататынын атап өтейікші. Жануарларға: Аю,піл, жолбарыс, тасбақа, кит, керік, т.б. жатады. Осы аталған жануарлардң ішінен балалар, біз бүгін жалбарыс жайлы сөз қозғаймыз. Енді балалар, долбарыстың қандай екенін білу үшін, бүгінгі сабақтың жаңа сөздерге назар аударайық Жолбарыс – тигр Күшті – сильный Жыртқыш – хищник Қабан – дикая свинья Оңай – легко Ертеде – давным-давно Қамыстың жағасында – в прибережных камышах 1-тапсырма. Мәтінді оқы, әңгімеле Жолбарыс - өте күшті жыртқыш аң. Ол 9-10метр жерге секіреді. Жолбарыс қабанды, сиырды, жылқыны оңай өлтіреді. Ол аюды да өлтіре алады. Жолбарыс сағатына 120 км жүгіре алады. Ертеде Қазақстанның Іле, Балқаш, Сырдария,Зайсан сияқты өзен, көлдерінің қамысты жағасында жолбарыс көп болған. Алдымен оқушыларға оқытамын. Аудартамын. Мәтін бойынша сұрақтар қоямын. - Жолбарыс қандай аң? - Ол қанша метр жерге секіреді? - Жолбарыс қандай жануарларды өлтіре алады? - Сагатына неше мерт жүгіре алады? - Ерте заманда жолбарыстар еліміздің қай өңірінде мекендеген? 2-тапсырманы орындату. Сөйлем құрап үйрен.Ұқсас тапсырма жазу 1. Жолбарыс 2. Үлкен жолбарыс 3. Үлкен жолбарыс көрдім 4.Мен үлкен жолбарыс көрдім 5. Мен хайуанаттар бағында үлкен жолбарыс көрдім 3-тапсырма. Сөйлемдерді жаз. Сен білесің бе? Ең ірі маймыл – горила Ең ірі бақа – голиаф Ең кіші кенгуру – валлаби Ең жүйрік сүтқоректі – гепарт Ең ірі қолтырауын – Ніл қолтырауыны Ең ірі- көбелек – агриппитина 4-тапсырма. Оқы, біліп ал. Тапсырманы ауызша орындау Оңай жаттығу, оңай жазу, оңай есеп, оңай тапсырма, оңай сабақ 5-тапсырма. Сөзжұмбақты шеш. ІҮ.Сабақты қорытындылау Балалар, біз бүгінгі сабақта біз қандай тақырыппен таныстық? Қане есімізге түсірейікші, жолбарыс қандай жануар? Ү.Үйге тапсырма. Жаңа сөздерді жаттау,1-тапсырма, оқып, мазмұнын айту Күні: 7.12 Сабақтың тақырыбы: Тасбақа . Сабақтың мақсаты: білімділік:лексикалық тақырыпты меңгерту, жіктік жалғауының көпше түрі туралы түсінік беру; Ой шақыру.Жұмбақ шешу. Аяғы бар, басы бар
Піл
Піл
Піл
Піл
Піл
Піл
Піл
Піл
Жұмбақ
Күні: 8.12 Сабақтың тақырыбы: Піл. 1. Білімділік.Жануарлар атауларымен таныстыруды жалғастыру. Оқылым, тыңдалым, айтылым, жазылым әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, оқушыларды тілдесім әрекетіне жетелеу 2. Дамытушылық.Оқушылардың толық және жүйелі жауап беруге дағдыландыру. Сызба және сурет бойынша сұраққа дұрыс жауап беруге дағдыландыру Сабақтың әдістері:көрсету, түсінік беру, сұрақ-жауап, әнгімелету. Сабақтың барысы: - Сәлеметсіздер ме, балалар! - Отырыңдар! - Бүгінгі көңіл күйлерін қандай? - Балалар, қазір қай ай? - Сабаққа дайынсыздар ма? ІІ. 1. Үй тапсырмасын сұрау. (Тасбақа өленін сұрап шығу) ІІІ. Өткен сабақты пысықтау. - Балалар, біз өткен сабақта қандай тақырыппен таныстық? (Тасбақа) - Ен ірі тасбақа қайда бар? (Малазияда) - Оның салмағы неше тонна? (1,5 тонна) - Тасбақа жұмыртқаны қайда салады? (Құмға) - Ал тасбақа нені ұнатады? - Жарайсыңдар, балалар! VI.Жаңа сабақ 1.Рефлексия (қызығущылығын ояту) Ой шақыру.Жұмбақ шешу. Тұмсығы ұзын күшті, Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сергіту сәті. Орнымыздан тұрамыз. Қолды белге қоямыз Онға, солға бұрылып Бір айналып шығамыз Бір, екі, үш, төрт, бес Қолды қолға ұрамыз. 1- топ - Құрлықтағы ең ірі жануарды білесің бе? - Салмағы неше тонна? - Азу тісінің салмағы қанша? 2-топ - Бір күнде неше килограмм өсімдік жейді? - Неше литр су ішеді? - Піл баласын қанша уақыт күтеді? 3-топ - Пілдің Отаны қай ел? - Сен пілді көрдің бе, ол қандай? Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) V. Жаңа білімді пысықтау.Етістік Етістік – заттың қимылын, іс-әрекетін білдіреді. Сұрақтары: қайтті? Не істеді? Не қылды?Ертең ат шабады (қайтеді?), балуан күреседі (не істейді?). -Қандай жаңа сөздермен таныстық? 7- тапсырма. Сұраулық шылауларды тіркеп, сөз тіркестерін жасап жазады. А) әділ бағалау Ә) қоштасу.
Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки Сөздікпен танысу: Топпен қайталату 1-топ, 2-топ, 3-топ. Ересек – взрослый (-ая, -ое, -ые) Ми - мозг Азу тіс – коренной зуб Бүйрек - почки Үндістан – Индия Ішек - кишки
4. Оқылым- 2-тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру. 1- топ - Құрлықтағы ең ірі жануарды білесің бе? - Салмағы неше тонна? - Азу тісінің салмағы қанша?
1- топ - Құрлықтағы ең ірі жануарды білесің бе? - Салмағы неше тонна? - Азу тісінің салмағы қанша?
4. Оқылым- 2-тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру. 2-топ - Бір күнде неше килограмм өсімдік жейді? - Неше литр су ішеді? - Піл баласын қанша уақыт күтеді?
2-топ - Бір күнде неше килограмм өсімдік жейді? - Неше литр су ішеді? - Піл баласын қанша уақыт күтеді?
4. Оқылым- 2-тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру. 3-топ - Пілдің Отаны қай ел? - Сен пілді көрдің бе, ол қандай? 3-топ - Пілдің Отаны қай ел? - Сен пілді көрдің бе, ол қандай? 5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) 5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
5. Жазылым. 5 – тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтап жазады. Мен пілді көр... . (дім, дым, дын,дін,тым, тім.) Мен бес килограмм алма ал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен киттің суретін сал... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен ыстық шай іш... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.) Мен жолбарысқа ет бер... . (дім, дым, дын,дін, тым, тім.)
Күні: 10.12 Сабақтың тақырыбы: Аю Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Аю туралы жалпы түсінік беру, аюға байланысты грамматикалық тапсырмалар орындау; 2. Оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, ойын ашық айта білуге және өз пікірін қорғай білуге баулу. 3. Оқушыларды адалдыққа, еңбексүйгіштікке, жан-жануарларға деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Сабақтың типі:дәстүрлі емес Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі:талдау,тұжырымдау,салыстыру,баяндау,шығармашылық жұмыс, сұрақ- жауап. Көрнекілігі: тақта, сызбанұсқа, үлестірмелі кеспелер, бағалау парағы. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі Амандасу Мейірімді жүрекпен, Ақпейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық! Оқушылар назарын аудару Бүгін нешесі? Аптаның қай күні? Қазір қай жыл мезгілі? 2. Үй тапсырмасын тексеру: · үйге берілген жануарларды тақтаға шығып айтады ТАСБАҚА ПІЛ ТҮЙЕ 3. Жаңа сабақ Оқушыларды үйге берілген тапсырмаларына байланысты, қай жануар сол жануарлары бойынша, 3 топқа бөлу 1-ші топ - Тасбақа 2-ші топ – Піл 3-ші топ – Түйе Тапсырма А. «мазайка құру»- қай топ бірінші мазайканы жинап құрады, сол топ жаңа сабақтың тақырыбын ашу 4. Оқушылардың сабақтағы мақсатын айту. · Бүгін біз сендермен келесі Аю жануарымен танысып, әр түрлі грамматикалық тапсырмалар орындаймыз Ә. Проблемалық сұрақ - Аю қандай жануар? - Аю қайда өмір сүреді? Б. Жаңа сөздермен танысу Мекендейді – обитают Итбалық – тюлень Өмір сүреді – живёт (-ут) Жұмсақ – мягкий (-ая, -ое) Мәтінмен жұмыс: 187-бет, 2-тапсырма. Мәтінді оқып, аудару Б. Ауызша жұмыс 1-ші топ – 187-бет, жаңа сөздерді пайдалана отырып, 1 – тапсырмадағы сурет бойынша әңгіме құру 2-ші топ – 187-бет, 2-тапсырма. Мәтінге байланысты 4 сұрақ құрастыру 3-ші топ – 187-бет, 3-тапсырма. Диалог оқу В. Жазбаша жұмыс 1-ші топ – «Аю» - синквейн 2-ші топ – «Аю» - 5 жолды өлең 3-ші топ – «Аю» - септеу Г. Сергіту сәті Қорбандаған аюдың, Бүлдіргені көп екен. Теріп-теріп алайық, Қалтамызға салайық! Қорытынды Т о п т а р ғ а Г. «Кластер» стратегиясы /топпен жұмыс-топтарға берілген қағазға кластер арқылы мағынаны ашу/ Аю Д. « Аюдың»суретін салып, қорғау Е. «Сиқырлы кестеден» 10 жануардың атын табу АСАПҰҮӨІМҚПЖТИКТРАААСМАҮРИ КҚҒВЕКЫӨЙКЕАЫЫРҚВІАЕШБРТЖО ЛБАРЫСЕОВЯІҒСІРАДНОНПӘПКАТКЕ ТЕЙДЕЕСОЮСЛОРТЫСАРПА Кит, жолбарыс, түйе, қоян, аю, піл, тасбақа, керік. Ж. Тест 1. Ақ аю қайда мекендейді? А) орманда ә) Арктикада б) тауда 2.Аюлар неше жыл өмір сүреді? А) 20 ә) 30 б) 40 3.Қоңыр аюлар қайда мекендейді? А) орманда ә) Арктикада б) тауда 4. Түйенің баласы кім? А) аю ә) тасбақа б) бота 5. Пілдің салмағы неше тонна?? А) 7 ә) 8 б) 9 6. Тасбақаның салмағы неше тонна? А) 1 ә) 1,5 б) 2 Жауаптары 1.ә 2.б 3.а 4.б 5.б 6.ә 8.Үйге тапсырма * 187-бет, 2-тапсырма. Мәтіннің мазмұнын айту; 188-бет, 4-тапсырма. Суреттегі сандармен сөйлем құрау. 9.Бағалау - оқушыларды сабаққа қатысуларына байланысты бағалаймын! Сабақ аяқталды! Сау болыңыздар!
Күні: 11.12 Сабақтың тақырыбы: Түйе Білімділік:Жаңа тақырыпты меңгеру, мәтінді әңгемелеуге, сұраққа дұрыс жауап беруге баулу. Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту. І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Фонетикалық сәті ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру ІV. Өткенді қайталау V. Жаңа сабақ 1.Сөздікпен жұмыс керік- жираф зіл- бегемот қоңыз-жук Грамматикалық тақырып. Көрнекілік бойынша келер шақтың жасалу жолдарын үйрету. аш+а+мын (открою) айт+а+мын (буду говорить) жүр+е+мін (буду ходить) барма+й+мын (не пойду) Келер шақ етістіктің түбіріне –а, -е, -й жұрнақтары және жіктік жалғауы жалғану арқылы жасалады. 3. Суретпен жұмыс 1) Жануарлардың атын ата. 2) Сөз тіркесін құра. 3) Сөйлемдер құра. 4. Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма - диалогті досымен оқу 6. Дәптермен жұмыс Ең ірі жануар – көк кит. Ең ауыр салмақты жануар – піл. Ең биік жануар – керік. Ең жүйрік аң – гепард. Ең үлкен құс – африкалық түйеқұс. Ең ірі қоңыз – дровосек. Ең ірі көбелек – агриппина. 7. Мәтінмен жұмыс 5-тапсырма - мәтінді оқы, аудар 8. Ойын «Иә – жоқ» «Иә- жоқ» ойыны . Мұғалім сұрақтар қояды, оқушылар иә не жоқ деп жауап береді: VI. Сабақты қорытындылау VII. Бағалау VIII. Үйге тапсырма беру Жануар туралы сөйлемдер құрастыру және реферат жазу Ү. Жаңа білімді пысықтау. 1. Жазылым 4-тапсырмадағы жұмбақты көркем етіп көшіріп жазып алу. Сөздерді оқушыларға қайталатып, сөз тіркестерін, сөйлем құрату. Топтық жұмыс Сурет бойынша грамматикалық тақырыпты пайдаланып, сөйлемдер құрау. Үлгі Мен пілді жақсы көр+е+мін. Шөлде түйеге мініп жүр+е+мін. Мен арыстаннан қорық+па+й+мын. Тасбақа жай жүр+е+ді. Түйе шөлге көп шыда+й+ды. Бүгін жануарлар туралы айт+а+мын. 3. Жануарлардың аттарын мұқият есте сақтау жән тыныс белгілерін дұрыс қойып оқи білу мақсатында сөйлесуді екі-екіден жұптастырып оқыту. 3. Жануарлар туралы кең көлемде мәлімет беру мақсатында 3-тапсырманы орындау. Сұраққа ауызша жауап беріп қана қоймай, оны дәптерге көркем етіп көшіріп жазу. Үлгі эталоны 5. Жуан, жіңішке буынды сөздерді оқу, ажырата білу, көшіріп жазу. 6. Тіл дамыту мақсатында мәтінмен жұмыс. 1) Мәтінді кезекпен оқу. 2) Сұхбаттасу. VI. Қорытындылау. VII. Үйге тапсырма. Жануарлар әлемі туралы әңгімелей білу. Сөздікті жаттау.
Күні: 14.12 Сабақтың тақырыбы: Алғашқы бақылау үзігі Сабақтың мақсаты: Білімділік:Оқушылардың ой өрісін кеңейту, өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тексеріп шығу. Дамытушылық:Оқушылардың сөздік қорын байыту, ауызша сөйлеу, сауатты жазу, жазу дағдыларын қалыптастыру. Тәрбиелік:Оқушыларды қазақ тіліне деген сүйіспеншілігін арттыру, қазақ тіліне тән дыбыстарына көп көңіл аударуға тәрбиелеу. Сабақтың түрі:диктант Сабақтың типі:аралас сабақ, тапсырмалар Сабақты жүргізу әдісі:жазбаша Көрнекілік құралдар:тақтамен, керекті қиын сөздер I Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу - Сыныпты түгендеу - Үй жұмысын тексеру - Жаңа сабақты меңгерту II Жаңа сабақ: 1 Кіріспе:Тақтаға күнің жазып, оқушылармен сәлемдесіп, бақылау жұмысын жазғызуға дайындаймын. 2 Жаңа тақырыпты түсіндіру:Оқушылармен өткен тақырыптарды қайталау үшін бақылау жұмысын жазғызу. Осында екі грамматикалық тапсырма беріледі. Диктант «Аю мен бөрене». Орманды аралап келе жатқан аю бал арасына кез болады. Ағаш басындағы бал арасына тамсана қарады. Ол ағаш басына өрмелеп, ұяға жақындады. Ілініп тұрған бөрене оған кедергі жасады. Балға ұмтылған аю бөренені итеріп жіберді. Ары серпілген ауыр бөрене өз салмағымен қайта оралды. Аюдың басына сарт ете қалды. (46 сөз) Жазылуы қиын сөздер: өрмелеп, ұмтылған, серпілген.
Тапсырмалар: 1.Соңғы сөйлемнен зат есімдерді табыңдар. Олардың түбірінің астын сызыңдар. Сұрақ қойыңдар. 2.Дәрігер, тәрбиеші, жұмысшы деген сөздердің түбірін және қосымшасын табыңдар. Оларға сұрақ қойыңдар. 3. Етістіктерді мәтіннен тауып астын сызыңыз.
III Қорытынды:Балалардың бақылау жұмысын жазғанда қандай көп қате жіберген жұмысты талдап шығып, дұрыс жазылуын түсіндіру.
Күні: 15.12 Сабақтың тақырыбы: «Менің мектебім»
Күні: 18.12 Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілі сабағында. (Етістіктің шақтары) Күні: 21.12 |
||||||||||||||||||
Последнее изменение этой страницы: 2018-04-12; просмотров: 907. stydopedya.ru не претендует на авторское право материалов, которые вылажены, но предоставляет бесплатный доступ к ним. В случае нарушения авторского права или персональных данных напишите сюда... |