![]() Студопедия КАТЕГОРИИ: АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ТІСТІ ЦИЛИНДРЛІК БЕРІЛІСТІ ЖОБАЛАУСтр 1 из 3Следующая ⇒
ТАПСЫРМА № 2 Бірсатылы цилиндрлі тісті редуктор және шынжырлы берілістен тұратын жетекті жобалау Жетекті есептеу үшін мәліметтер
Бұзылмай жұмыс істеу уақыты Lh=12000 сағ. Тіс формасы – қиғаш. Тісті жұп материалы: 1) Шестерня – Болат 35ХГСА, Термиялық өңдеу – жақсарту; 2) Доңғалақ – Болат 35ХГСА, Термиялық өңдеу – жақсарту α=60° Жүктеме режимі - тұрақты Сызу керек: 1. Миллиметрлік қағазда редуктордың жалпы көрінісін; 2. Бөлшектеу сызбасын.
1 ЖЕТЕКТІҢ ЭНЕРГЕТИКА-КИНЕМАТИКАЛЫҚ ЕСЕБІ ЖӘНЕ ЭЛЕКТРҚОЗҒАЛТҚЫШТЫ ТАҢДАУ 1.1.1 Анықтама кестесі бойынша жетек құрамына кіретін әр берілістің және әр жабдықтың ПӘК-ін қабылдаймыз (1.1- кесте):
1.1.2 Осы қабылдаған ПӘК мәндері бойынша жетектің жалпы ПӘК-ін есептейміз
1.1.3 Электроқозғалтқыштың қажетті қуатын анықтаймыз
Pқаж=Р3/
1.1.4 Жетектің шығу білігінің айналу жиілігі
n3 = 78 мин-1
1.1.5 Жетектің алдын ала беріліс қатынасы
u´шб = 3 u´цил = 4 u´ж = u´шб∙ u´цил =3∙4=12 (1.3) мұндағы u´шб – шынжырлы берілістің беріліс саны; оны тиімді аралықтан қабылдаймыз; u´цил – бір сатылы цилиндрлі берілістің беріліс саны. Оларды тиімді аралықтан қабылдаймыз (u´шб=1,5÷5; u´цил=3,15÷5,6). Сонымен u´шб=3; u´цил=4 деп таңдаймыз.
1.1.6 Электроқозғалтқыштың есепті айналу жиілігі
1.1.7 Алынған мәліметтер арқылы анықтамалық кестеден электроқозғалтқыш түрін таңдаймыз. Таңдайтын электроқозғалтқыш қуаты қажетті қуатқа тең немесе одан үлкен, ал білігінің айналу жиілігі жуықша шамасына ( 1.1.8 Электроқозғалтқыш білігінің номиналды айналу жиілігінің шамасын анықтаймыз nном=nc(1-S%/100%). (1.5)
nном=1000∙ (1 – 2,7/100)=973 айн/мин
1.1.9 Жетектің жалпы беріліс қатынасы
uж=nном/ n3 = 973/78=12,5 (1.6)
1.1.9 Жетектің жалпы беріліс санын сатыларға жіктейміз: uцил=4 деп аламыз, онда
uшб=uж/uцил=12,5/4=3,1. (1.7)
Сонымен uцил=4; uб.б.= 3,1 деп қабылдаймыз. 1.2 Жетектің кинематикалық параметрлерін анықтау
1.2.1 Жетек біліктерінің айналу жиілігі мен бұрыштық жылдамдықтарын анықтаймыз:
nl=nном=973 айн/мин; (1.8)
жетектегі шығырдікі
n2= n1/ uц.б =973/4=243 айн/мин; (1.10)
1.2.2 Бәсеңдеткіш біліктерінің айналу жиілігі мен бұрыштық жылдамдықтарын анықтаймыз: n3 =n2/ uшб=243/3,1= 78 айн/мин; (1.12)
1.2.3 Жоғарыдағыдай жетектің әр білігіндегі қуат шамасы мен бұраушы момент шамасын анықтаймыз. Шынжырлы берілістің: жетекші шкивіндегі
Р1= Рқаж* Тном=Рном/ Т1= Тном∙ жетектегі шкивіндегі Р2=Р1∙ Т2= Т1∙ жетектегі Р3=Р2∙ Т3= Т2∙
ТІСТІ ЦИЛИНДРЛІК БЕРІЛІСТІ ЖОБАЛАУ 2.1 Тісті дөңгелектердің материалдарын таңдау және мүмкіндік кернеулерін анықтау Бәсеңдеткіштің габариттерін азайту үшін механикалық құрамы күшейтілген болатты аламыз. 3.3 кестесі бойынша тегергіш үшін қаттылығы НВ 270 жақсартылған 35 ХГСА болатты және дөңгелектер үшін қаттылығы НВ 235 жақсартылған болатты 35 ХГСА қабылдаймыз.
Мүмкіндік жанасу кернеулерін анықтаймыз:
Дөңгелек пен тістегергіш материалдары үшін базалық циклдері сан бойынша төзімділік шегі (3.2 кестесі): дөңгелектер үшін
σHlimb2,4 = 2HB2 + 70 = 2·235 + 70 = 540 H / мм2; (2.1)
тістегеріштер үшін
σHlimb1,3= 2HB1 + 70 = 2·270 + 70 =610 Н/мм2 . (2.2)
Жүктеме режимі тұрақты болғандықтан, жұмыс істеу мерзімінің коэффициенті
KHL =KFL=1 , Беріктік қор коэффициенті [S]H = 1,1 (жақсартылған тісті дөңгелектер үшін). [σ]H1=
[σ]H2=
[σ]H=0,45([σ]H1 + [σ]H2)=0,45(554,5+490)=470 Н/мм2 < 1,23[σ]H2 (2.5) =1,23·490=602,7 Н/мм2.
Мүмкіндік иілу кернеуілерін анықтаймыз: [σ]F = σºF limb / [s]F. (2.6) 3.9 – кестесі бойынша нөлдік иілу циклының төзімділік шегі: σºF limb = 1,8 HB. (2.7)
Тегеріштікі σºF limb1 = 1,8·270 =486 Н / мм2;
Дөңгелектікі σºF limb2 = 1,8·235 = 423 Н / мм2.
Беріктік қор коэффициенті [s]F = [s]'F [s]''F ,мұндағы материалдың механикалық қасиеттері тұрақты болғанда [s]'F = 1,75 (таблица 3,9) және сомдау мен штамптау үшін [s]''F = 1. Осыдан [s]F = 1,75∙1=1,75.
Мүмкіндік иілу кернеуі:
Тегергіш үшін : [σ]F1 = σºF limb1 /[s]F =486/1,75 = 277,7=288 Н/мм2; (2.8)
Дөңгелек үшін [σ]F2 = σºF limb2 /[s]F =423 / 1,75 = 241,7=242 Н / мм2. (2.9)
Редукторды есептеу Осьаралық қашықтықтың алдын ала мәні, мм Қиғаш цилиндрлік беріліс үшін
= мұндағы, Екел=2.15
МЕСТ 2185-66 (36 бет) бойынша Қалыпты ілінісу модулі mn=(0,01…0,02) ∙aw=(0,01…0,02) ∙112=1,25....2,5 мм, (2.11) mn=2,5 мм деп аламыз. Тіс бағытының бұрышы Жалпы тістер саны zΣ = 2aw∙ cos zΣ =126 деп қабылдаймыз. Тегеріштің тістер саны z1 = zΣ /(uц.б.+1) = 126/(4+1) = 25, (2.13) z1 = 25 деп қабылаймыз. z2= zΣ – z1 =126– 25 = 101. (2.14) Бәсеңдеткіштің нақты беріліс санын анықтаймыз
uц.б.н = z2/z1 = 101/25=4,04 , (2.15)
Aуытқуы
Тіс бағыты бұрышының дәл мәні cos
Тістегергіш пен дөңгелектің негізгі өлшемдері d1= mn∙z1/cos d2= mn∙z2/cos
Тістер төбесіндегі диаметр da1=d1+2∙mn=63,49+2*2,5=68,49 мм; (2.21) da2=d2+2∙mn=256,51+2*2,5 = 261,51 мм; (2.22)
Тістер ойысының диаметрі df1 = mn (z1 -2,5)= 2,5(25-2,5) = 45 мм; (2.23) df2 = mn (z2 -2,5)= 2,5(101-2,5) = 246,25 мм; (2.24)
Дөңгелек ені в2 = Тістегергіш ені в1 = в2+5мм = 70 мм (2.26)
Тістегергіш енінің диметрі бойынша коэффициентін анықтаймыз
Дөңгелектің жылдамдығы және берілістің дәлдік дәрежесі
Мұндай жылдамдықта 9-дәрежелі дәлдікті (төменгі дәлдік) қабылдаймыз.
Жүк коэффициенті: KH= KHβ∙KHv∙KHα, (2.29)
мұндағы KHβ – жүктің тіс еніне қатысты бір қалыпты тарамайтынын есепке алатын коэффициент; оның мәнін 3.5 кесетссінен аламыз; 3.4 кестесі бойынша 3.6 кестесі бойынша қиғаш тісті дөңгелектер үшін v≤ 5 м/с болған кезде KHv =1,06. Сонымен,
KH= 1,045*1,06*1,13=1,2517
Жанасу кернеуін тексеpу:
Контакт кернеуге қиғаш тісті берілістің беріктікті жоғарылату коэффициенті
Шекті қауіпсіздік коэффициенті
Беріктік шарты орындалды. Тісіті беріліс ілінісуінде әсер ететін күштер: Шеңберлі
Ft =
Радиалды
Осьтік
Fa = Ft∙tg
Иілу кернеуі бойынша тістердің шыдамдылығын тексеру (3.25)
мұндағы KF KF YF – zv эквиваленттік тістер санына байланысты жергілікті кернеу бойынша тістердің беріктік коэффициенті.
тістегеріште zV1=
дөңгелекте zV2=
Y1=3,80 және Y2=3,60
тітегергіш үшін: дөңгелек үшін:
9 дәрежелі дәлдік үшін КF
Тісті дөңгелек тістерінің беріктігін тексереміз:
Беріктік шарты орындалды. 3 АШЫҚ ШЫНЖЫРЛЫ БЕРІЛІСТІ ЕСЕПТЕУ 3.1 Жобалық есебі 1. Жетекші аунақшалы (роликті) шынжыр (МЕСТ 13568-75 бойынша) таңдаймыз және оның қадамын (7.38) формула бойынша анықтаймыз; алдын ала осы формулға кіретін шамаларды есептейміз: а) Жетекші жұлдызшадағы бұраушы момент: Т б) Беріліс саны: в) Тістер саны: Жетекші жұлдызшаның
Жетектегі жұлдызшаның
г) шынжырлы берілістің жинастыру және пайдалану жағдайларын есепке алатын коэффициент шамасын
мұндағы
д)Шынжыр топсасындағы мүмкіндік қысым мәні
[
(7.38) формуласына кіретін [р] шамасы шынжырдың басты параметрі – шынжырдың қадамына (7.18 кестені қ-з) тәуелді болғандықтан, мәселені бірте-бірте жуықтау әдісімен шешеміз: алдын ала t-ның болжанған мәніне қарай 7.18 кестеден [ е) шынжыр қадамы t-ның мәнін (7.38) формуласы бойынша анықтаймыз
7.18 кесте бойынша ең жақын мәні t=19,05 мм деп қабылдаймыз (МЕСТ 13568-75,); q=1,90 кг/м2; Аоп=105 мм2 ; Fp=31,8 kH (1-қатар) деп қабылдаймыз. 4.2 Екі көрсеткіш бойынша тексереміз: а) айналу жиілігі бойынша – 7.17 кестесі бойынша қадамы t=19,05 мм шынжыр үшін мүмкіндік айналу жиілігі [п2] =243 айн/мин, п3≤[п3] шарты орындалды; б) 7.38) формуласы бойынша есептік қысым
Жүктеме режимі – тұрақты, сол себепті kEC =kEB=1
мұндағы
р≤[р] шарты орындалды. 4.3 (7.36) формуласы бойынша шынжырдың буындар санын Lt -ны анықтаймыз; алдын ала жалпы тістер санын табамыз:
өсаралық қашықтығын анықтаймыз:
Түзету (7.36) формуласы бойынша
Жұп санға дейін жұмырлаймыз
7.37) формуласы бойынша ось аралық қашықтықты дәлдеп анықтаймыз 9б\52ошь =0,25
Шынжырдың бос салбырауын қамтамасыз ету үшін «a»–ның мәнін 0,4%–ға, яғни 1258 Кіші жұлдызшаның бөлгіш шеңберінің диаметрін (7.34) формула бойынша анықтаймыз:
Шынжырға әсер ететін күштерді анықтаймыз: шеңберлік 4.4 Шынжыр топсаларын тозуғатөзімділік шартын тексереміз Жобаланатын берілістің конструктивтік параметрлерінің стандарт берілістің параметрлерінен айырмашылығын ескеретін коэффииценттерді табамыз. Беріліс (конструтивтік) параметрлер коэффициенттері
мұндағы
мұнда
мұнда
Жобаланатын берілістің пайдалану параметрлерінің стандарт берілістің параметрлерінен айырмашылығын ескеретін коэффиицент
мұндағы
Центрден тепкіш күштен шынжыр топсасына қысым
4.5 Шынжырды жұлдызша тістеріне соққы саны бойынша тексеру
мұнда
4.6 Шынжырды беріктікке тексеру Шынжырға әсер ететін максималь күш
мұндағы
Fv = qv² = 1,90*1,772 = 5,95Н. (3.27)
Fq=(9.81 kfqa)/1000 =(9,81·2*1,90*762)/1000 = =28,4 Н. (3.28) мұнда Білікке әсер ететін есептік жүктеме
Fб = k*Ft = 1,15·3030 =3484,5 Н. (3.29) мұнда
Беріктік қор коффициентін анықтаймыз
мұнда Беріктік шарты орындалды. 4 БІЛІКТЕРДІҢ АЛДЫН АЛА ЕСЕБІ, ЭСКИЗІ ЖӘНЕ АЛДЫН АЛА ПОДШИПНИК ТАҢДАУ
Жетекші білік: [τ]б =20 Н/мм2 деп қабылдап, жалғастырғыш қондырылатын бөлігінің диаметрін анықтаймыз
dш1 =
dэк=48 мм
dш1 = (0,75…1)dқоз = 36…48= 40 мм; (4.2) dш1=40 мм деп қабылдаймыз.
Жетекші біліктің шығу ұшының ұзындығы
lш1=1,5dш1=1,5*40=60 мм (4.3)
lш1=60 мм деп қабылдаймыз
Біліктің мойынтіректер астындағы бөлігінің диаметрі
dп1= dш1+5=40+5=45 мм (4.4)
dп1=45 мм
Білікті тегергішпен біртұтас етіп жасаймыз. Жетектегі білік: [τ]б = 20Мпа
dш2 =
Стандарт қатарынан (162б.) dш2=50 мм деп қабылдаймыз. Жетектегі біліктің шығу ұшының ұзындығы
lш2=1,5dш2==1,5*50=75 мм (4.6)
lш2=75 мм
Біліктің мойынтірек қондыралатын мойыншасының диаметрі
dп2= dш2+5=50+5=55 мм (4.7) dп2=55 мм деп аламыз Біліктің доңғалақ қондырылатын мойыншасының диаметрі dd2= dп2+5=55+5=60 мм (4.8)
dd2=60 мм деп аламыз. Біліктің қалған мойыншаларының ұзындықтары құрастыру сызбасы бойынша графикалық түрде анықталады.
1) Жетекші білік Ілінісу кезіндегі күштер Ft=3030 H Fr=1120 H Fa=542 H d1=63,49 мм Тірек реакциялары
xoz осі бойынша
∑M1(Fx)=0, R
∑M2(Fx)=0, -R
Tексеру: FМ1+Rx1-Ft1+Rx2=1226-250,4-3030+2055,88=0 (4.13)
уoz осі бойынша
∑M1(Fy)=0, Fr1*l1+Fa1* d1/2 - Ry2(l1+l1)=0 (4.14)
∑M2(Fy)=0, Ry1(l1+l1)-Fr1*l1+Fa1* d1/2 =0 (4.16)
Тексеру: -Ry1-Ry2+Fr1=-433,5-686,5+1120=0 (4.18)
Қосынды реакциасы:
Мүнда радиалды жүктеме Fr1=1205 H, осьтік жүктемемойынтіректерге әсер етпейді.
Қатнасын табамыз:
Жұмыс істеу мерзімі, млн, айн.
2) Жетектегі білік Иілу кезіндегі күштер: Ft1=3030 H Fr1=1120 H
Fб=3484,5 H l2 =70 ; lш2 =75 ; бәсеңдеткішті құрастыру сызбасынан алынады. xoz осі бойынша Тірек реакциалары:
∑M4(Fx)=0,
∑M3(Fx)=0,
Тексеру: -Rx3+Ft2-Rx4-Fш*cos60=-2448,3+3030+1160,59-3484,5*0,5=0
уoz осі бойынша Тірек реакциалары: ∑M3(Fy)=0, -Fr2*l2+Fa2* d2/2 - Ry4(l2+l2)+
∑M4(Fy)=0, Fr2*l2-Ry3(l2+l2)+Fa2 * d2/2+Fш1ш2sin60 =0 (4.31)
Тексеру:
Қосынды реакциялар:
Эквивалентті күшті анықтаймыз:
Жұмыс істеу мерзімі, млн. айн
Жетекші білік
Жетектегі білік
5 ТІСТІ ДОҢҒАЛАҚТАРДЫҢ, РЕДУКТОР КОРПУСЫ МЕН ҚАҚПАҒЫНЫҢ КОНСТРУКТИВТІК ӨЛШЕМДЕРІ Цилиндрлі тісті берілістің қалыпты шеңберлік модулі mп= 2.75 мм. Сондай – ақ, алдын ала анықталған: Тістегергіш : d1 = 62,84 мм; дөңгелек: d2 = 257,14 мм; da1 = 68,36 мм; da2 = 262.64 мм; в1 = 70 мм; в2 = 65 мм; Тістегергіш күпшексіз орындаймыз. Дөңгелек күпшегінің диамітрі мен ұзындығы
Диск қалыңдығы С = 0,3b = 0,3·65 = 19,5 мм; (5.4) С = 20 мм деп қабылдаймыз.
Тұрқының негізі мен қақпағы қабырғаларының қалыңдығы
δ = 0,025·160+3 = 7 мм; δ = 8 мм деп қабылдаймыз. δ1 = 0,02·160 + 3 = 6,2 мм; δ = δ1 = 8 мм деп қабылдаймыз.
Тұрқы негізі мен қақпағы белдемелерінің қалыңдығы:
b = b1 = 1,5·δ (5.7)
b = b1 = 1,5·δ = 1,5·8 =12 мм;
b1= b = 12 мм деп қабылдаймыз.
p= 2,35·δ (5.8)
p= 2,35·δ = 2,35*8=19 мм, p= 20 мм деп қабылдаймыз.
Бұрандама диаметрі: фундаменттік бұрандама:
Қақпағы мен негізін мойынтіректер жанында қосатын бұрандамалардікі
d2 = (0,7÷0,75) d1 (5.10)
d2 = (0,7÷0,75) d1 = (0,7÷0,75) ·17 = 11,9÷12,75 мм; М12 бұрандалы бұрандаманы қабылдаймыз. Қақпағы мен негізін қалған жерлерінде қосатын
d3 = (0,5÷0,6) d1 (5.11)
d3 = (0,5÷0,6) d1 = (0,5÷0,6)·16 = 8÷9.6 мм; М8 бұрандалы бұрандаманы қабылдаймыз. 6 РЕДУКТОР КОМПАНОВКАСЫНЫҢ БІРІНШІ КЕЗЕҢІ ПОДШИПНИКТЕРДІ ТАҢДАУ
Сызбаны 1:1 масштабпен А1 форматында орындаймыз. Ең бірінші біліктердің ось сызығынан бастаймыз. Ал қалған сызбаларды жіңішке сызықтармен есептелген ара қашықтықтар бойынша сызамыз. Алдыңғы есептерден aw = 160 мм. Майлау тәсілін таңдаймыз: тістер жұбының ілінісін тісті дөңгелектің майға малынуы арқылы; мойынтіректер пластикалық жағу майымен майланады. Бөлек майлауды таңдаған себебі, v≤ 3,19 м/с, ал ол май шашырандыларының жетуін қийындатады. Сондай-ақ, бөлек майлау мойынтіректерді маймен бірге келетін металл бөлшектерінің қорғайды. Мойынтірек камералары тұрқының ішкі қуыстылығынан майұстағыш сакиналар арқылы бөлінеді. Бір проекцияның – білік осьтері бойынша қиылысы – А1 (594 х 841 мм) форматты парақтың жартысына сийдыру мүмкіншілігін қарастырамыз. Ең қолайлысы сызбаны 1:1 масштабпен орындау. Парақтың төменгі жартысының ортасынан көлденең осьтік сызық – бәсеңдеткіштің симметриялық өсін – жүргіземіз. Тік сызықтардың – жетекші және жетектегі біліктердің осьтері – орындарын белгілейміз (жетекші және жетектегі білік осьтерінің ара қашықтығы aw = 160 мм). Жоғарыда анықталған өлшемдері бойынша тегеріш пен дөңгелектің құрылымын рәсімдейміз. Олардың іліністегі күйін сызамыз. Цилиндлік дөңгелектің күпшегін табақшасымен салыстырғанда симметриялы етіп жасаймыз, себебі, өйтсек тірек арақашықтығын азайтып бәсеңдеткішті ықшамды етіп жасауға қолайлы болады. Ал қалған сызбаларды жіңішке сызықтармен есептелген өлшемдері бойынша сызамыз. Біліктердің мойынтіректерін таңдаймыз. Жетекші білік үшін ø 50 мм радиалды шарикті бір қатарлы орташа сериялы; жетектегі білік – ø 60 мм шарикті бір қатарлы радиалды орташа сериялы мойынтіректер таңдаймыз. Жетекші білік: мойынтіректің шартты белгісі – 309, d=45мм, D=100мм B=25 мм, C=52,7 , Co=30,0 Жетектегі білік: мойынтіректің шартты белгісі – 310, d=50мм, D=110мм B=27 мм, C=65,8 , Co=36 Тегергіштің бүйір жағы мен тұрқы қабырғасының арасындағы саңылау х = 10 мм, тұрқының ішкі қабырғасынан мойынтірекке дейінгі арақашықтық y1 = 5 мм (майұстағыш сақинаны орналастыру үшін).
|
||
Последнее изменение этой страницы: 2018-05-10; просмотров: 745. stydopedya.ru не претендует на авторское право материалов, которые вылажены, но предоставляет бесплатный доступ к ним. В случае нарушения авторского права или персональных данных напишите сюда... |