Студопедия

КАТЕГОРИИ:

АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

У вихорі сонячної колісниці.




Засоби та методи формування емоційно-ціннісного ставлення до природи.

Мета:розглянути психолого-педагогічні засоби та методи формування в учнів емоційно-ціннісного ставлення до природи; визначити особливості застосування в ековиховній роботі з учнями форми екологічного тренінгу.

Обладнання: чинні навчальні програми з біології та екології, Концепція екологічної освіти України.

Хід заняття.

       І. Теоретична частина. Правила проведення тренінгу:

1. Атмосфера доброзичливості, активність.

2. Кожен має право висловити власну думку, говорить завжди один.

3. Кожен повинен з повагою ставитись до думок інших.

4. Спільна робота всієї групи.

Структура тренінгу:

1. Знайомство з групою (якщо це перше заняття чи ви хочете наголосити оригінальним знайомством на темі тренінгу).

2. Актуалізація та мотивація обраної теми (можливо її зв’язок з попередніми).

3. Основна частина, що складається з основних методик тренінгу і включає в себе як пізнавальний блок, так і блок “відпочинку” у вигляді, наприклад, екологічних ігор або вправ.

4. Обмін думками та почуттєвим досвідом учасників тренінгу разом з ведучим (ведучими).

5. Заключна частина (підведення підсумків, які би потім репрезентували наступні теми).

Структурні частини тренінгу повинні бути чітко визначені та співмірні в часі. Середня тривалість одного тренінгу 1,5 години (90 хв.).

Стиль, ролі та майстерність ведучого (вчителя).

У кожного з нас свій стиль роботи, такий же оригінальний, як хода або посмішка. Природність та відвертість у роботі – найголовніший здобуток. Ведучий представляє свій досвід, створює атмосферу для того, щоб учасники тренінгу виконали свою роботу. А завдання ведучого – допомогти їм в цій роботі.

Ролі ведучого:

1. Розробляти та застосовувати структури та процеси, які б сприяли тому, щоб учасники тренінгу відчували внутрішній відгук на події сучасного світу, щоб вони могли діяти усвідомлено і творчо.

2. Пред’являти завдання тренінгу і добиватися досягнення поставленої мети, проявляти гнучкість, завжди бути готовим вносити зміни у сценарій тренінгу відповідно з психологічним характером групи учнів.

3. Створювати довірливу атмосферу, допомагати учасникам повірити в себе та в інших, підтримуючи почуття причетності, підтримки та довіри.

Майстерність ведучого:

1. Брати на себе керівництво.

2. Визначати мету тренінгового заняття.

3. Розробляти багатогранний процес для досягнення мети, проводити різноманітні вправи, вибираючи найбільш сприйнятливіші для конкретної групи учнів.

4. Допомагати іншим ділитися своїми відчуттями та досвідом, говорити про свій особистий досвід та відчуття.

5. Спостерігати реакцію групи на кожній стадії проведення тренінгу.

6. Зберігати часові межі. Це означає - пам’ятати, що час обмежений, але не підганяти при цьому групу.

7. Вміти оцінити досвід тренінгового заняття з точки зору досягнення його цілей.

 

       ІІ. Приклади тренінгів.

Приклад тренінгового заняття на тему: “Всі ми – танцюючі краплі Землі”.

Мета: надати досвід емоційного переживання виникнення життя на Землі, взаємозв’язку живої оболонки планети з космосом; формувати позитивне відношення до життя навколишнього світу.

Матеріали:папір А4, фломастери, маркери, олівці, аудіозаписи звуків природи, магнітофон.

Методи:словесні методи (бесіда, розповідь), психопедагогічні методи (ідентифікація, емпатія, рефлексія).

Засоби:імітаційне моделювання, творча “терапія”, мозковий штурм.

Час:90 хв.

Хід заняття.

1. Що таке тренінг. Умови проведення тренінгу (3 хв.).

2. Знайомство. Кожен представляється природним явищем (екологічна асоціація, що відображає його стан), яке починається на першу літеру його імені (10 хв).

3. Наше місце у Всесвіті (теоретичний матеріал) (15 хв).

4. З чого складаємося ми і де живемо:

ВОДА – кров, лімфа, слиз, сльози, піт, внутрішні океани, які управляються Місяцем. Наші клітини сповнені вологою, яка омиває нескінченні лабіринти наших внутрішніх органів та кровоносних судин. Волога вливається в кожного з нас, тече в кожному з нас, складаючи неповторну пісню колообігу води.

ЗЕМЛЯ – матерія з каменя та ґрунту. Земля тече в кожному з нас, кожні сім років оновлюючи в організмі всі клітини. Ми поглинаємо Землю – вона є частина нас, ми зроблені із землі.

ПОВІТРЯ – те, що ми вдихаємо та видихаємо. Сила кисню наповнює життям кожну клітину нашого організму. І в цьому колообігу ми дихаємо разом з усім Всесвітом.

ВОГОНЬ - дар Сонця, джерело енергії, яка примушує рости вгору рослини і піднімає води до небес, щоб з новою силою кинути їх вниз на землю. В нашій внутрішній топці – обміні речовин – горить все той вогонь, що був запалений на початку життя Всесвіту.

ВСІ МИ – ТАНЦЮЮЧІ КЛАПЛИНИ ЖИТТЯ (10 хв).

5. Вправа “Дощик”.

6. Кожен з нас співвідносив себе хоч би раз в житті з будь-якою живою істотою, намагався зрозуміти її думки, бажання. Але й кожен з нас має “несимпатичну” для себе тварину. Подумайте хвилинку і визначте її для себе. Малюючи портрет цієї тварини знайдіть 5 ознак, що доводять її корисність в природі або зовнішню привабливість, підпишіть їх під портретом (до 15 хв).

Уявіть себе цією твариною. Поверніть СВІЙ портрет оборотною стороною і по обрисам цього портрету напишіть, які думки у ВАС виникають (5-7 хв).

7. Підводимо до висновку, що все має право на життя.

8. Завершення заняття в колі: Земле – навчи мене бути спокійним,

Як трави спокійні у місячнім сяйві.

Земле - навчи мене нести свій тягар,

як одиноке каміння несе свою пам’ять.

Земле – навчи мене чекати й сподіватись,

Як чекають бутони початку цвітіння.

Земле – навчи мене жити турботою,

Як мати живе турботою про дітей.

Земле – навчи мене бути сильним духом,

Як одиноке дерево в полі.

Земле – навчи мене бути вільним,

Як орел, що в небесах ширяє.

Земле – навчи мене бути покірним,

Як лист, що в’яне в пору осінню.

Земле – навчи мене відроджуватись,

як насіння, що по весні проростає.

Земле – навчи мене бути вдячним,

Як поле, що сльози дощу віддає.

 

Приклад тренінгового заняття на тему:  «Біосфера – сфера життя на Землі»

Мета: виявити межі сфери життя на Землі, основні закони розвитку життя, формувати позитивне відношення до життя навколишнього світу, відповідальність за його збереження.

Матеріали: папір А 4, фломастери, рулонний папір, маркери, кольорові олівці, аудіо записи.

Методи:словесні методи (бесіда, розповідь), психопедагогічні методи (ідентифікація, емпатія, рефлексія).

Засоби: “творча” терапія, мозковий штурм.

Час:90 хв.

Хід заняття.

1. Знайомство: улюблене місце в природі, жива істота (5 –7 хв.)

2. Біосфера – сфера життя на Землі. Мозковий штурм “Межі сфери життя” (повітря, вода, ґрунт, живі організми, тварини і рослини, людина) (3 –5 хв)

3. Криві розвитку життя – теоретичний матеріал (10 -15 хв.)

4. Екологічна етика прадавніх народів. (10 хв.)

Підводимо до висновку, що в природі все має свою закономірність і має право на життя, незалежно від “симпатичності”.

5. Намалюймо портрет не улюбленої істоти.

Кожен з нас має “несимпатичну” для себе тварину. Подумайте хвилинку і визначте її для себе. Малюючи портрет цієї тварини, знайдіть 5 ознак, що доводять її користь в природі або зовнішню привабливість, підпишіть їх під портретом. (15 –20 хв.)

Уявіть себе цією твариною. Поверніть свій портрет оборотною стороною. По обрисам портрету напишіть, які думки у вас виникають. (10 – 15 хв).

6. Обмін думками. Підводимо до висновку, що в природі все має право на життя.

7. Завершення заняття. (3 хв).

 

Приклад тренінгового заняття на тему:Взаємозв’язки і взаємозалежності”.

Мета:формування розуміння себе в природі, взаємозалежностей і факторів, що взаємовпливають на світ (розмежування їх на абіотичні, біотичні та антропогенні); визначення понять “життя”, “екологія”; усвідомлення кожного учасника унікальною і невід’ємною частиною світу через відчуття цілісності.

Матеріали та обладнання:акварель, альбомний папір, аудіо записи звуків природи, магнітофон, клубок ниток.

Методи:словесні методи (бесіда, розповідь), психопедагогічні методи (ідентифікація, емпатія, рефлексія).

Засоби:імітаційне моделювання, “творча” терапія, мозковий штурм.

Час: 90 хв.

Хід заняття

1. Знайомство. На попередній зустрічі йшла мова про наше місце у Всесвіті, але кожен має улюблене місце на цій планеті, де хотів би бувати. Пропонується познайомитись учасникам тренінгу між собою саме в цьому аспекті, навіть якщо вони бачать один одного не в перше (кожен з учасників представляється, називаючи своє улюблене місце в природі) (10 хв.).

2. Актуалізація теми. Повертаючись до попередньої теми розмови (всі ми – танцюючі краплини цього життя), пропонується згадати про право співіснування живого на Землі. Наводяться приклади екологічної етики прадавніх народів і на завершення пропонується старе українське повір’я:

Як ідеш по лісу по трави, гриби або ягоди – увійди, поклонися Духові. Попроси для себе чого треба, та й поводься гідно – не руйнуй, не ламай зайвого, не топчи, не будь загарбником. Інакше з добра на лихо обернеться взяте тобою. Посієш насилля – пожнеш неміч… (10 хв.).

3. Мозковий штурм на тему: життя це - …

       Нажаль останнім часом все більше чуємо про загрозу життя і досить часто поруч із словом “небезпека” чуємо слово “екологія”.

Мозковий штурм на тему: екологія це - …

Наукове визначення екології. Екологія – це наука про взаємозв’язки живих істот між собою та з неорганічною природою, що їх оточує, про зв’язки в надорганізмених системах, про структуру та функціонування цих систем. (10 хв).

4. Існує безліч факторів, які взаємодіють і впливають на світ. Кожен з нас їх теж відчуває. Вправа “Взаємодія і взаємозв’язок” (з клубочком ниток).Ведучий тримає клубок і починає вправу. Він називає один із елементів живої чи неживої природи (дерево, ґрунт, дощ, сонце і т. д.) і говорить який вплив створює названий фактор на істоту, стихію чи явище природи, передаючи клубок будь-кому з учасників, при цьому залишаючи собі нитку. Той, у кого клубок опинився в руках, має продовжити ланцюг, продумуючи при цьому які зв’язки має “його” об’єкт чи суб’єкт і т.д. поки клубок не обійде всіх учасників, можливо навіть не один раз. Наприкінці вправи створюється велике “павутиннявзаємозв’язків” (15 хв).

Підводимо до висновку про взаємодію природи з суцільним космосом (уривок-роздум з повісті-казки А.Сент-Екзюпері “Маленький Принц”) (5 хв).

5. Центр нашої системи – Сонце. Всесвіт складається з атомів, в центрі кожного з них знаходиться ядро, навколо якого рухаються електрони – маленькі “сонячні системи” всередині великого Всесвіту. Людина – частина Всесвіту і вона відчуває на собі безліч впливів із зовні. Тому можна уявити собі, що всередині кожного з нас – цілий Всесвіт, у кожного свій. Слухаючи музику, пропонується уявити собі цей Всесвіт і намалювати за допомогою акварелі. Після чого кожен представляє свій малюнок (“творча” терапія) (30 хв).

6. Завершення заняття: можна жити в своєму домі, можна жити на цій

планеті, а можна жити у Всесвіті і відчувати закони його життя (10 хв).

 

Приклад тренінгового заняття на тему:

 “Сонячна енергія – основа процесів життєдіяльності організмів на планеті”.

Мета: формування розуміння себе в природі, як невід’ємної її частини,

виховання відповідальності за майбутнє природи, ознайомлення з ритмічністю сонячного випромінювання та його вплив на всі життєзабеспечуючі системи Землі.

Матеріали та обладнання: кольоровий папір, акварель, альбомний папір, аудіо записи звуків природи, магнітофон, таблиця “Циклічність сонячної радіації”, “Сонячна система”, “Чумацький Шлях”.

Методи: словесні методи (бесіда, розповідь), наочні методи (ілюстрування), психопедагогічні методи (ідентифікація, емпатія, рефлексія).

Засоби: зображувальні засоби наочності (таблиці), психопедагогічні засоби (тренінг самоусвідомлення причетності до природи, імітаційне моделювання, творча “терапія”).

Час: 1,5 години.

Хід заняття.

Планета Маленького принца.

Початок цього заняття поєднаний з попереднім, під час якого було виявлено місце людини у Всесвіті, а також взаємодія нашої планети із суцільним космосом. Тому пропонується актуалізація теми даного заняття і зв’язок його з попереднім через роздуми над уривком з повісті-казки А.Сент-Екзюпері “Маленький принц”:

“- Зірки дуже гарні, тому що там є квітка, хоча її і не видно… І пустеля гарна… - додав Маленький принц.

Це правда. Мені завжди подобалось в пустелі… Нічого не видно. Нічого не чутно. І все ж таки в тиші щось світиться…

- Знаєш чим гарна пустеля? – сказав він. – Десь в ній ховаються

джерела…

- Так, - сказав я. – Чи то дім, зірки або пустеля, найпрекрасніше в них

те, чого не побачиш очима.”

У вихорі сонячної колісниці.

· Поза межами райдуги (космічні випромінювання, видимий спектр, циклічність сонячної радіації) (бесіда-розповідь).

· Усі кольори райдуги. Весь спектр кольорів, які ми бачимо, утворюється при поєднанні трьох основних: жовтого, червоного та синього. На кожного з учасників тренінгу розподіляються ці три кольори (можна використати кольорові таблички, які прикріплюються до одежі) і пропонується уявити себе сонячним світлом, що вільно рухається у Всесвіті (учасники вільно рухаються по аудиторії під музику). Завдання наступне: під час пауз необхідно “створити” колір, який називається ведучим, відшукавши і схопивши за руку потрібного партнера. Моделювання кольорів можна завершити демонстрацією, або самостійним експериментом учасників по створенню різноманітних відтінків кольорів видимого спектру, користуючись тільки трьома основними кольорами акварелі (імітаційне моделювання).

3. Центр нашої системи – Сонце. Всесвіт складається з атомів, в

центрі кожного з них знаходиться ядро, навколо якого рухаються електрони – маленькі “сонячні системи” всередині великого Всесвіту. Людина – частина Всесвіту і вона відчуває на собі безліч впливів із зовні. Тому можна уявити собі, що всередині кожного з нас – цілий Всесвіт, у кожного свій. Слухаючи музику, пропонується уявити собі цей Всесвіт і намалювати за допомогою акварелі. Після чого кожен представляє свій малюнок (“творча” терапія).

4. Завершення заняття: можна жити в своєму домі, можна жити на цій планеті, а можна жити у Всесвіті і відчувати закони його життя.

       ІІІ.Виконання творчого завдання студентами (для формування розуміння методів ідентифікації, емпатії, рефлексії як методів екопсихологічного тренінгу).

Завдання:

1. Уважно переглянути фрагмент фільму «Пудра», занотувати свої враження від фільму, а також дати відповідь на питання Чи відчуває тварина біль? Що відчуває тварина, яка потрапила у капкан? Чи має будь-яка жива істота такі ж права на життя, як і людина?

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

2. Мозковий штурм на тему «Життя – це…»

 

3. Перефразуємо відомий вислів А.П.Чехова, що «в кожній людини – цілий всесвіт» і спробуємо змалювати його (засоби творчої «терапії»). Рефлексія.

       IV. Завершення практичної роботи.Обговорення розглянутих методик, зауваження та уточнення; обмін думками серед студентів.

Література

1. Дерябо С.Д., Ясвин В.А. Экологическая педагогика и психология. – Ростов-на-Дону: И-во «Феникс», 1996. – 480 с.

2. Играйте сами, играйте с нами! – К.: Национальный Эко-Центр Украины: Эхо-Восток, – 1995.

3. Сид Дж., Мейси Дж., Флеминг П., Наэсс А.. Думая как гора: на пути к совету всех существ. – М.: GОLUBKA, 1994. – 128 c.

4. Чернова Н. М., Былова А.М. Экология. – М.: Просвещение, 1988.

5. Экологическая антология. – М.: Golubka, 1999.

6. Ягодинский В.Н. Ритм, ритм, ритм! Этюды хронобиологии. – М.: Знание, 1985. – 192 с.

7. Колесник М.О., Грубінко В.В. Екологічне виховання учнів на засадах „глибинної екології”/ Методичні рекомендації для студентів педагогічних навчальних закладів та вчителів. – Тернопіль: Вид-во ТДПУ ім.. В.Гнатюка, 2002. – 52с.

8. Macy J. Despair and Personal Power in the Nuclear Age. – New York: New Society Publishers. – 1983.– 384 р.










Последнее изменение этой страницы: 2018-06-01; просмотров: 129.

stydopedya.ru не претендует на авторское право материалов, которые вылажены, но предоставляет бесплатный доступ к ним. В случае нарушения авторского права или персональных данных напишите сюда...